Kärcher ozdobił wyjątkowym graffiti most w niemieckim Bambergu

W maju 2018 roku z okazji 25. rocznicy wpisania starówki miasta Bamberg na listę UNESCO na najbardziej znanym z Bamberskich mostów „Untere Brucke” powstało nietypowe malowidło – odwrócone graffiti. Za całą akcją stała firma Kärcher a obraz zamiast farbami wykonano…myjką wysokociśnieniową.
O autorze
1 min czytania 2018-12-05

Niemiecki producent sprzętu czyszczącego, firma Kärcher we współpracy ze znanym artystą Klausem Dauvenem nie po raz pierwszy podjęła się wykonania takiego nietypowego działa sztuki. Odwrócone graffiti polega na tym, ze z pomocą urządzenia wysokociśnieniowego, w tym przypadku był to model HD 9/23 G,  wymywana jest część zabrudzeń z wybranych fragmentów ściany, w ten sposób powstaje jedyny w swoim rodzaju dwukolorowy  obraz.  Co prawda takie dzieło sztuki z czasem znika, lecz dzięki nowoczesnej technice może zostać utrwalone choćby na pamiątkowych fotografiach robionych przez turystów czy też na pocztówkach.

Most „Untere Brücke“ położony jest w centrum starego miasta i jest integralnym elementem wpisanej na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO starówki. W dawnych czasach był to most prywatny, natomiast dziś wszyscy mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się nim i pięknym widokiem na stare miasto, brzeg rzeki i piękne domy wykonane z muru pruskiego, jaki się z niego rozpościera. Cesarz Maximilian II Habsburg miał nazwać te okolicę „małą Wenecją”.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj