Katarzyna Kucewicz: Hejt pozostawia znaczący ślad w naszej psychice („PR na backstage’u”)

Katarzyna Kucewicz: Hejt pozostawia znaczący ślad w naszej psychice („PR na backstage’u”)
Zapraszamy do śledzenia cyklu podcastów PR na backstage’u, który powstał we współpracy z Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego prowadzącymi są ekspertki od PR-u i influencer marketingu – dr Emilia Zakrzewska (wykładowczyni UW) i Dagmara Tarka.
O autorze
1 min czytania 2023-03-20

Gościnią kolejnego odcinka jest psycholożka, psychoterapeutka, autorka książek, m.in. „Kobiety, które czują za bardzo” – Katarzyna Kucewicz, znana na Instagramie jako @psycholog_na_insta

Według ogólnopolskiego raportu panelu badawczego Ariadna w Polsce, hejtu doświadcza już co czwarta osoba (24%) w wieku 18-24 lata. Przeważa przekonanie, że u podłoża hejtu może tkwić brak satysfakcji z życia (37%), chęć zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33%), frustracja (32%) lub zazdrość (31%). Wiemy, że jest, wiemy też, z czego wynika, ale czy wiemy jak sobie z nim radzić? Jak działa nasza psychika, gdy doświadczamy hejtu? 

Dagmara ze swoją rozmówczynią rozmawia o niszczącym zjawisku, jakim jest hejt w social mediach, o sposobach radzenia sobie z nim i o skutkach, jakie wywołuje w ludzkiej psychice. 

– Hejt to krytykowanie bez czułości do drugiego człowieka, bez empatii, bez hamulców. Oczywiście takie zachowania znane są ludzkości od dawien dawna, ale dzisiaj skala hejtu jest nieporównywalnie większa. Ten rodzaj zachowań stał się niejako sposobem na odreagowanie napięcia. Oczywiście jest to bardzo trudne zjawisko, bo ciężko jest się uodpornić na hejt. Nam się może wydawać, że on nie rusza osób publicznych. Tymczasem naprawdę pozostawia w nich ślad, a te najbardziej obraźliwe komentarze potrafią boleć latami. Celebryci często przypłacają to zdrowiem psychicznym – komentuje Katarzyna Kucewicz. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Ponadto gościni podcastu zdradza swoje podejście do tematu body shamingu, fatfobii i dyskryminacji osób otyłych, którego sama dość boleśnie odczuła.

Zapraszamy do odsłuchu i komentowania rozmowy na Instagramie: @prnabackstageu.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się