Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Kawa w plastikowym kubku będzie droższa – rząd chce wprowadzić nową opłatę produktową

Kawa w plastikowym kubku będzie droższa – rząd chce wprowadzić nową opłatę produktową
Jak wynika z nowego projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, już wkrótce kawa, piwo czy też herbata w jednorazowych plastikowych kubeczkach podrożeje nawet o 1 zł. Nowa opłata produktowa ma na celu ograniczenie stosowania jednorazówek z tworzyw sztucznych.
O autorze
1 min czytania 2021-04-06

Na początku kwietnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i opłacie produktowej, która stanowi wdrożenie unijnych przepisów mających na celu ograniczenie stosowania jednorazowych produktów plastikowych. 

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje wprowadzenie tzw. opłaty produktowej – zgodnie z nią wszystkie kawy, herbaty czy też inne napoje sprzedawane w plastikowych kubkach podrożeją nawet o złotówkę. 

Dodatkowa opłata zostanie doliczona do ostatecznej ceny produktu i zapłaci za nią konsument. Natomiast środki pozyskane w ten sposób mają pójść na zagospodarowanie i recykling odpadów plastikowych.  

Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, „opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku”.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

To jednak nie wszystko – nowelizacja ustawy przewiduje również zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych produktów, które nie nadają się do recyklingu. Mowa tutaj m.in. o jednorazowych talerzykach, sztućcach, słomkach czy też patyczkach higienicznych. Zakaz ma wejść w życie 3 lipca br. 

PS

Słuchaj podcastu NowyMarketing

W połowie 2019 roku pojawiły się informacje, że w ramach walki z plastikowymi odpadami polski rząd chce wprowadzić obowiązkową kaucję na jednorazowe opakowania i butelki w wysokości 10 gr.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2

Koniec z plastikowymi lub papierowymi jednorazówkami – miasto Gdynia we współpracy z firmą Ur Cup wprowadza kubki wielokrotnego użytku. Będzie z nich można skorzystać w wybranych punktach gastronomicznych w mieście.