W poniedziałek 20 października br. Onet stanie się medium dostosowanym do indywidualnych preferencji użytkowników. Zachodzące zmiany dotyczą trzech obszarów: treści (otwarcie Onetu na nowych, niezależnych autorów), funkcjonalności (możliwości obserwowania wybranych tematów, twórców czy brandów mediowych) oraz design’u. Nowa strona główna, to nie tylko zmiany w sferze wizualnej, to przede wszystkim wdrożenie innowacyjnych rozwiązań pozwalających użytkownikom na szybki dostęp do preferowanych treści.
Robert Bednarski, prezes zarządu Grupy Onet.pl: Od 18 lat Onet jest nieprzerwanie liderem wśród mediów online. Od zawsze wyznaczaliśmy własne ścieżki rozwoju, dostarczając najszybciej i najważniejsze informacje oraz treści rozrywkowe. To wszystko zawdzięczamy pasji naszych pracowników, dzięki którym ponownie idziemy o krok dalej prezentując nową odsłonę Onet. Dzisiaj oddajemy do dyspozycji naszych internautów stronę główną zintegrowaną z platformą służącą do personalizacji treści. Dzięki niej w bardzo intuicyjny i łatwy sposób każdy z nich będzie mógł śledzić swoich ulubionych autorów, brandy, czy też ważne dla nich tematy, tworząc swój własny Onet. Równocześnie inaugurujemy unikalny na polskim rynku program Onet Autorzy, skupiający niezależnych twórców i dziennikarzy, pozwalając im każdego dnia publikować i docierać ze swoimi treści do milionów użytkowników Onetu.
Zobacz również
Jak prezentuje się nowa strona Onetu?
Janusz Pelc, główny architekt portalu Onet: Rozpoczynając projekt zmian dla Onetu wyznaczyliśmy sobie cele dla nowej strony głównej – ma mieć nowoczesny design, dostosowywać się do indywidualnych potrzeb użytkownika i być szybszą od poprzedniej. Jednocześnie przyjęliśmy główne założenie – układ strony ma pozostać taki sam jaki był dotychczas. Dlaczego? Bo portal jest dla użytkowników, nie odwrotnie. Z szacunku do nich i ich wieloletnich przyzwyczajeń, nie chcieliśmy zmuszać ich do uczenia się układu strony na nowo. Zależało nam by wciąż czuli się jak u siebie – zaznacza.
Przejrzysty układ, połączony z ciekawą nawigacją linków w prawej kolumnie, nowa kolorystyka bloczków i wiele interesujących detali – to wszystko charakteryzuje nową stronę Onetu. Na górze serwisu pojawiła się belka zawierająca menu powiadomień służące do personalizacji portalu. Lewa kolumna stała się bardziej graficzna/obrazkowa, a prawa zachowała swój dotychczasowy kształt i jest nadal zbiorem najpotrzebniejszych newsów.
Bartek Kozłowski, dyrektor artystyczny Grupy Onet.pl: Działaliśmy w myśl zasady, że za formą ma podążać funkcja, dlatego wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, a ewolucyjne. Chcieliśmy, aby to co jest najważniejsze w Onecie – nasze treści, nowe funkcjonalności – zostały wsparte designem, a nie odwrotnie. Dlatego poprawiliśmy wielkość głównego artykułu, zmieniając przy tym typografię. Znaleźliśmy także nowy sposób na wyróżnianie materiałów – zastosowaliśmy ciekawe zabarwienie zdjęć, dzięki któremu doskonale widać, co warto zobaczyć w pierwszej kolejności.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Kategorie tematyczne
Od teraz każdy z czytelników Onetu może wybrać na stronie głównej treści z interesującej go kategorii tematycznych tj. Sport, Biznes czy Wiadomości, tak by każdego dnia otrzymywać sprofilowaną dawkę informacji. Wszystko to wyświetli się dwa razy szybciej niż dotychczas, w technologii RWD, niezależnie od systemu czy rozdzielczości.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Onet Autorzy
Ważnym elementem zachodzących zmian jest również inauguracja unikatowego programu „Onet Autorzy”. To pierwsze i największe przedsięwzięcie tego typu w skali kraju, mające na celu zgromadzenie ciekawych i opiniotwórczych osobowości m.in. dziennikarzy, blogerów, publikujących teksty z różnych kategorii tematycznych, takich jak Wiadomości, Społeczeństwo, Rozrywka, Sport czy Podróże. Treści będą prezentowane według profilu i tematu wybranego autora wraz z możliwością pojawienia się na stronie głównej Onetu.
Monika Lech, dyrektor wydawniczy online w Grupie RAS: Program Onet Autorzy to komentarze, felietony, porady i recenzje. To przestrzeń do dzielenia się niezależnymi opiniami, otwarta na szeroką gamę tematów i dyskusji. Nasi czytelnicy będą mogli liczyć na żywe dyskusje, które warto czytać, komentować, którymi po prostu warto się dzielić .
Wśród pierwszych autorów, którzy dołączyli do programy są m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ryszard Kalisz, Konrad Kruczkowski (haloziemia.pl), Paulina Młynarska, Ewa Wachowicz oraz Dorota Wellman.