Na rynek unijny w 2024 roku wprowadzono około 4,6 mld przesyłek o niskiej zawartości (czyli takiej, której wartość nie przekracza 150 euro). To dwa razy więcej niż w 2023 roku. Wzrost ten budzi obawy Komisji Europejskiej przede wszystkim dlatego, że zawartość tego rodzaju przesyłek może zawierać produkty szkodliwe. Ponadto, wzrasta ryzyko stosowania nieuczciwych praktyk sprzedażowych oraz produkowania tzw. podróbek, nie wspominając o negatywnym wpływie na ekologię.
Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej, aby zapobiegać zwiększonemu przepływowi paczek o niskiej zawartości, podjęte zostaną między innymi takie działania jak wprowadzenie cła oraz kontroli celnych.
Ponadto Komisja Europejska chce:
- chronić konsumentów platform internetowych poprzez egzekwowanie przepisów aktu o usługach cyfrowych przez wszystkich przedsiębiorców,
- wykorzystać narzędzia cyfrowe, które mogą ułatwić nadzorowanie środowiska handlu elektronicznego (np. poza istniejącym już cyfrowym paszportem produktu wykorzystać AI do wykrywania produktów niezgodnych z przepisami),
- mocniej zadbać o ekologię,
- przygotować kampanie uświadamiające, które dotyczą praw konsumentów, zagrożeń itp.,
- przygotować szkolenia na temat unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów oraz praktyk handlowych.
Komisja Europejska przygotowała kartę informacyjną, w której przedstawiono narzędzia, jakimi dysponuje Unia Europejska, aby walczyć z gwałtownym wzrostem importu towarów o niskiej wartości na rynek UE.
Sprawdź:
Pełny komunikat Komisji Europejskiej znajduje się tutaj.