Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Jakie są najważniejsze aspekty polityki korzystania z narzędzi Gen AI przez agencje i marki? W jaki sposób agencje mogą zapewnić etyczne wykorzystanie Gen AI w swoich kampaniach?

SPRAWDZAM

Komunikacja e-mail w 2022 roku

Komunikacja e-mail w 2022 roku
O autorze
3 min czytania 2022-04-22

Pobierz Trendbook NowegoMarketingu 2022

Pierwsze trzy miesiące roku 2022 już za nami, nadszedł czas na krótkie podsumowanie tego, co czeka nas w świecie dostarczalności poczty elektronicznej i bezpieczeństwa komunikacji. Nieważne, czy jesteś marketerem, menedżerem ds. handlu elektronicznego czy informatykiem. Jeśli regularnie zmieniasz swoją strategię marketingową, nie tylko wyprzedzasz konkurencję, ale pokazujesz też swoim klientom, że stawiasz na innowacje i nowoczesne podejście – ten wpis jest dla Ciebie.

Według Statista w 2017 r. dziennie wysyłano i odbierano około 269 miliardów wiadomości, natomiast prognozy wykazują, że w 2022 r. liczba ta osiągnie 333,2 miliarda i będzie stale rosła. Masowa aktywność nadawców spowodowała odpowiednie zmiany po stronie dostawców usług internetowych, którzy w celu oddzielenia wiadomości od SPAMu stworzyli i zaczęli rozwijać bardziej zaawansowane filtry antyspamowe. Dokumenty RFC zostały uaktualnione o dodatkowe specyfikacje techniczne i instrukcje dotyczące poczty elektronicznej, uwierzytelniania nadawców – SPF, DKIM, a ostatnio pojawił się DMARC.

Dziś wysłanie wiadomości e-mail nie jest równoznaczne z dostarczeniem jej do abonenta. Po drodze zachodzi wiele ciekawych procesów, w tym ocena parametryczna – u lokalnych dostawców usług internetowych procesy te są prostsze, czasem wręcz prymitywne, natomiast u globalnych, takich jak Google czy Yahoo – wielowymiarowe i samouczące się. Rzućmy okiem na trzy najgorętsze trendy na rok 2022, które warto wykorzystać w planowanej komunikacji marketingowej.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Standard BIMI

Aby osiągnąć możliwie najwyższy wskaźnik dostarczalności wiadomości Email, nie można już dłużej unikać BIMI ( Brand Indicators for Message Identification). Jego wdrożenie pozwoli istotnie ograniczyć możliwość podszywania się pod domenę, dodatkowo prawidłowo uwierzytelniona wiadomość za pomocą SPF, DKIM i DMARC będzie się wyróżniać na skrzynkach odbiorczych. – obok nazwy nadawcy pojawi się certyfikowane logo marki. Działania phishingowe stają się obecnie coraz bardziej wyrafinowane. Kilka lat temu mówiło się, że wiadomość wysłaną przez cyberprzestępców zidentyfikować można poprzez wykorzystanie uszkodzonego kodu HTML czy różnych rozmiarów i kolorów fontów. Obecnie wiadomości phishingowe naśladują wiadomości wysyłane przez renomowane marki, wykorzystując ich grafikę i przekierowując na podobne lecz fałszywe strony internetowe.

W lipcu 2021 r. Google ogłosiło zakończenie testów, tym samym dołączając do innych dostawców wspierających BIMI. Dzięki temu coraz więcej firm wdrożyło ten standard dla swoich domen wysyłających. Standard BIMI działa dla wszystkich rodzajów komunikacji, więc nie ma znaczenia, czy używasz domeny do przesyłania wiadomości transakcyjnych czy marketingowych.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Zaimplementowanie BIMI może wydać się procesem czasochłonnym i skomplikowanym, warto więc skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów – np. EmailLabs™, którzy przeprowadzą przez każdy etap jego wdrożenia.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jeszcze większy nacisk na prywatność użytkowników

Jesienią 2021 roku firma Apple wprowadziła w iOS15 nową zasadę ochrony prywatności, która uniemożliwia śledzenie otwarć wiadomości użytkowników Apple Mail.

O wszystkich korzyściach gwarantowanych przez nową funkcjonalność przeczytacie – TUTAJ.

Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI), które do tej pory dominowały wśród marketerów, tracą na wartości, jeśli chodzi o analizę zachowań subskrybentów i segmentację baz mailingowych. Mimo tego, że oddzielne rejestrowanie e-maili wysyłanych przez serwery proxy Apple Mail pozwala na opracowane częściowych statystyk i ocenę otwarć opartych na użytkownikach innych systemów pocztowych, powinniśmy być przygotowani na to, że również kolejni providerzy będą w niedalekiej przyszłości ograniczać dostęp do wrażliwych danych.

Dynamiczny content czyli interaktywne doświadczenia dzięki AMP

AMP (Accelerated Mobile Pages) to technologia, umożliwiająca osadzanie interaktywnych elementów bezpośrednio w wiadomości e-mail, co zapewnia dynamiczną interakcję odbiorcy z treścią. Obecnie wyłącznie klienci poczty Gmail, Mail.ru i Yahoo mogą odbierać maile z taką zawartością, jednak przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości wiele innych dostawców poczty elektronicznej będzie wspierać taki rodzaj technologii.

Technologia AMP pozwala na dodanie do kreacji takich elementów jak: karuzele, GIFy, przyciski potwierdzające zapis do newslettera, potwierdzenie zakupu, CTA służące dodaniu opinii czy chociażby wystawieniu oceny.

Różnica między zwykłymi, statycznymi mailami a tymi z AMP polega na tym, że akcje można wykonać bezpośrednio w wiadomościach, bez konieczności przekierowania do aplikacji mobilnej czy przeglądarki.

Podsumowanie

Rok 2022 będzie stał pod znakiem wykorzystania technologii na swoją korzyść, autoryzacji nadawców, uszczelnienia zabezpieczeń, walki z phishingiem, hiperpersonalizacji oraz treści generowanych przez użytkowników.

Zwracaj szczególną uwagę na pojawiające się nowinki i innowacje, które mogą pomóc wyróżnić się wiadomościom w skrzynce odbiorczej. Pamiętaj o dokładnym testowaniu każdego z wprowadzonych rozwiązań.

 

Autorka:

Aleksandra Duło
marketing specialist EmailLabs

Profesjonalistka z różnorodnym doświadczeniem w marketingu, z pasją do odkrywania nowych, kreatywnych sposobów zachwycania klientów, budowania lojalności i wzmacniania biznesu. Ponad 7 lat doświadczenia w komunikacji, projektowaniu graficznym, public i community relations czy performance.

E-mail marketing pojawił się w moim przypadku jako nowe wyzwanie. Różnorodność związanych z nim zadań wydała mi się bardzo ciekawa. Z jednej strony patrzy się na liczby, z drugiej trzeba się wykazać kreatywnością, by te liczby przekuwać w zoptymalizowane kampanie.

 

Pobierz Trendbook NowegoMarketingu 2022

 

Artykuł powstał we współpracy z EmailLabs.