Otrivin to marka, która jest znana z produkcji izotonicznych roztworów wody morskiej, ułatwiających oczyszczanie nosa. Producent wpadł jednak na nietypowy pomysł, jak w nietypowy i innowacyjny sposób przedstawić słowo „oczyszczanie”, a tym samym rozpocząć działania marketingowe w duchu zrównoważonego rozwoju. Marka postanowiła stworzyć miejsce, które zwróci uwagę mieszkańców miasta na problem zanieczyszczonego powietrza, a tym samym będzie bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci.
Mowa o pierwszym biotechnologicznym placu zabaw, który został otwarty 19 maja przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto. Co to oznacza, że jest biotechnologiczny i czym się wyróżnia od innych placów zabaw? Powietrze w tym miejscu oczyszczają algi.
Zobacz również
– AirBubble łączy architekturę, naukę i naturę. Instalacja składa się z 52 bioreaktorów. Każdy z nich zawiera 10 litrów żywych kultur Chlorelli. Algi te w idealnych warunkach mogą aktywnie filtrować i re-metabolizować zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. Potrafią wykorzystać cząsteczki dwutlenku węgla oraz tlenków azotu jako pokarm i zwiększyć swoją biomasę. Jak wszystkie rośliny, uwalniają również tlen – tłumaczy doktor Marco Poletto z ecoLogicStudio, pracowni, która zaprojektowała plac zabaw.
#PolecajkiNM cz. 28: Kreatywność w biznesie, różne twarze polskiego gracza, historia firmy Atlas
Co ważne, do oczyszczania powietrza w tym miejscu dochodzi dopiero wtedy, gdy w cały proces zaangażują się dzieci.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim – ruch. Zabawa dzieci stymuluje pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza – mówi Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio, pracowni, która zaprojektowała plac zabaw.
Inicjatorzy kampanii podkreślają, że problem zanieczyszczenia powietrza należy rozpatrywać w skali mikro. Jako mieszkańcy dużych miast musimy przyjrzeć się zanieczyszczeniu na ulicy, na której mieszkamy, w okolicy, w której bawią się dzieci, w także na placach zabaw, na których spędzają mnóstwo czasu. Niestety tak samo jak w każdej innej przestrzeni w mieście, na placach zabaw stężenia szkodliwych pyłów mogą osiągać zatrważający poziom. Aż trzy czwarte badanych rodziców jest zaniepokojonych jakością powietrza w miejscach, gdzie bawią się ich dzieci, a prawie jedna czwarta (23%) bez uzasadnienia uważa, że podwórka i place zabaw są miejscami z najmniej zanieczyszczonym powietrzem. Celem kampanii Otrivin i samej instalacji jest podniesienie świadomości wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci w ciągu całego roku, a także wskazywanie prostych sposobów pomagających ograniczać ten wpływ w swoim najbliższym otoczeniu.
Airbubble jest otwarty od 19 maja przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.