Martyna Wojciechowska drugi rok z rzędu liderką zestawienia Influence Power Index pod kątem ekologii, pozostali daleko w tyle

Żyjemy w dobie kryzysu klimatycznego. Problem dostrzegają niemal wszyscy, także marki, które coraz częściej zajmują stanowisko w kwestii ochrony środowiska. Jednak w powszechnym odbiorze, w polskim show-biznesie temat ekologii poza pojedynczymi wyjątkami niemal nie istnieje.
O autorze
2 min czytania 2023-04-20

Pokazują to wyniki najnowszej edycji badania Influence Power Index, realizowanego przez EssenceMediacom. Podobnie jak w ubiegłym roku, pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Martyna Wojciechowska, znacznie dystansując pozostałych influencerów.

W sobotę przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. W całej Polsce, tak jak w innych miejscach na świecie, odbędą się różnorodne obchody i akcje informacyjne. Miasta przypomną mieszkańcom zasady segregacji odpadów, uczniowie ruszą z workami na sprzątanie okolicznych terenów. Wzrasta powszechna świadomość ekologiczna, codziennością staje się używanie toreb wielokrotnego użytku czy ograniczanie zużycia plastiku. Temat regularnie podnoszą media i organizacje ekologiczne.

Tymczasem konsumentki i konsumenci, zapytani o gwiazdy aktywne w tym obszarze, potrafią wymienić pojedyncze nazwiska.

W corocznym badaniu Influence Power Index realizowanym przez EssenceMediacom mierzona jest świadomość i postrzeganie znanych postaci polskiej sceny muzycznej, filmowej i telewizyjnej, ludzi sportu, influencerów i influencerek i nie tylko. Badanie zestawia wyniki ponad 700 nazwisk na kilkudziesięciu wymiarach, związanych m.in. z sympatią, wizerunkiem i autorytetem wśród odbiorców. Jednym z mierzonych obszarów jest ocena dbałości o kwestie ekologii i klimatu.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Wyniki najnowszej edycji potwierdzają, że nadal niewiele gwiazd kojarzy się Polkom i Polakom z troską o środowisko. Zdecydowanie na tej płaszczyźnie wyróżnia się Martyna Wojciechowska, która prowadziła także w zeszłorocznej edycji. Relatywnie wysokie wyniki uzyskują ponadto kojarzona z naturą Maja Popielarska, podróżniczka Beata Pawlikowska, działające społecznie Maja Ostaszewska oraz Anja Rubik czy aktywna w zakresie obrony praw zwierząt Joanna Krupa. W zestawieniu zdecydowanie dominują kobiety, zwraca też uwagę brak przedstawicieli pokolenia Z.

Wśród twórców rozpoznawanych przez węższą grupę badanych, zaangażowaniem w ekologię wyróżniają się takie osoby jak prowadzący kanał informacyjny KiKŚ Łukasz Bok czy popularyzatorka wiedzy Kasia Gandor.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Wykres przedstawia poziom rozpoznawalności znanych postaci (oś pozioma) oraz ich wyniki dla stwierdzenia „Ważne są dla niej/niego kwestie ekologii i klimatu” (oś pionowa) w próbie reprezentatywnej dla populacji Polski w wieku 15-59 ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania.

Prym w rankingu troski o środowisko wiodą celebrytki – znani mężczyźni uzyskują przeciętnie niższe wyniki. Widać też wyraźnie przewagę postaci z pokoleń X, Y i BB – czyżby znanym Zetkom nie po drodze było z ekologią?

– Zaangażowanie w kwestie środowiska i klimatu to rzadka cecha w świecie celebryckim. O ile wiele gwiazd mocno pozycjonuje się w obszarach atrakcyjności fizycznej, siły mentalnej czy zdolności interpersonalnych, sfera związana z wartościami, w tym szczególnie z ekologią, nadal stanowi niezagospodarowany obszar – tłumaczy Agata Chojnowska-Postek, Senior Research Specialist z EssenceMediacom.

Wykres pokazuje średnie wyniki uzyskiwane przez 736 znanych postaci uwzględnionych w badaniu. Spośród niemal 40 wskaźników wizerunkowych to właśnie troskę o środowisko przypisuje się gwiazdom najrzadziej.

– A szkoda – wykorzystując swoją popularność i platformy komunikacji z odbiorcami twórcy mogliby w pozytywny sposób przyczynić się do szerzenia wiedzy i własnym przykładem promować zachowania proekologiczne. Co więcej, wyniki Influence Power Index wskazują, że zaangażowanie w tak ważny społecznie temat mogłoby pozytywnie wpłynąć na odbiór twórcy w oczach opinii publicznej. Osoby bardziej kojarzone z troską o środowisko mają bowiem także silniejszy całościowy wizerunek oraz sumaryczny wskaźnik siły marki osobistej – dodaje Agata Chojnowska-Postek.

O badaniu
W ramach autorskiego badania Influence Power Index EssenceMediacom od 2017 roku bada znajomość i postrzeganie celebrytów przez polskich konsumentów. Poza podstawowymi wskaźnikami dotyczącymi świadomości, sympatii, wiarygodności znanych postaci, pomiar obejmuje również ich szeroki wizerunek w świadomości społecznej oraz siłę autorytetu, jakim cieszą się wśród swoich fanów. Analizując odpowiedzi kilkudziesięciu tysięcy respondentów dotyczących ponad 700 osobistości medialnych, agencja wspiera Marki w doborze najlepszych ambasadorów oraz Gwiazdy w świadomym budowaniu swojej marki osobistej. Metodologia: CAWI; n=25000 (dla każdego nazwiska co najmniej n=600); 736 znanych postaci ze świata filmu, telewizji, muzyki, sportu, mody i urody, gamingu, lifestyle’u i innych; czas realizacji: XI-XII 2022.

PS Ekologiczna mikrokolekcja biżuterii Hyperbola od Swarovskiego

Firma Swarovski rozszerza swój asortyment biżuterii tworzonej z myślą o naszym środowisku, wprowadzając do oferty nową mikrokolekcję Hyperbola. Premiera tej kolekcji jest kolejnym krokiem firmy Swarovski na drodze do uczynienia jej produktów bardziej zrównoważonymi.