likwidację skrajnego ubóstwa, niwelowanie nierówności społecznych i ekonomicznych oraz ochronę naszej planety.
Mateusz Damięcki, wraz z reżyserem Krzysztofem Zanussim, jako pierwsi w Polsce obejmują zaszczytną funkcję Ambasadorów Celów Zrównoważone Rozwoju ONZ. Przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych we wrześniu 2015 roku Cele (Sustainable Development Goals) obejmują zjawiska o charakterze globalnym, dotyczące każdego niezależnie od miejsca pochodzenia, statusu społecznego, płci czy wyznawanej wiary. Zaangażowanie znanych osób, osobistości ze świata kultury, sztuki, nauki, literatury i sportu, ma na celu dotarcie z przekazem i misją ONZ do jak najszerszego grona osób, by uświadomić, że nasza postawa, wybory i działania mają realny wpływ nie tylko na nasze najbliższe otoczenie i jakość życia tu i teraz, ale także kondycję całej planety i stan, w jakim pozostawimy ją kolejnym pokoleniom.
Zobacz również
Mateusz Damięcki od wielu lat angażuje się w kwestie związane z ekologią. Jednym z jego ostatnich projektów jest cykl dokumentalny „Mapa ginącego świata” w reżyserii Marty Kądzieli, emitowany na antenie TVP1, a wkrótce TVP Polonia. Na przykładzie Madagaskaru, Sri Lanki, Wietnamu i Kenii twórcy serii pokazują, jak popyt na niektóre towary i wybory konsumenckie w jednej części globu, przyczyniają się do niszczenia całych ekosystemów, ale także do wielu innych dramatów w miejscach bardzo oddalonych.
– Zapobieganie zanieczyszczeniu wód i powietrza, ochrona fauny i flory czy wytwarzanie czystej energii to dziś absolutne priorytety. Nielegalne wysypiska śmieci w polskich lasach nie znikną, jeśli nie zlikwiduje się szarej strefy sprzedaży kwitów śmieciowych. Handel zagrożonymi wymarciem gatunkami roślin i zwierząt nie zmniejszy się, jeśli pracownicy firm i konsumenci nie uświadomią sobie, jak ważna jest certyfikacja produktów i zwracanie uwagi na odpowiednie oznaczenia. Ochrona środowiska wiąże się z dbałością o odpowiednie standardy pracy, walką z korupcją i szeregiem innych zagadnień, objętych Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, dlatego z przyjemnością podjąłem się funkcji Ambasadora tej ważnej strategii, dzięki której mamy szansę uczynić nasz świat lepszym – mówi Mateusz Damięcki.
W ramach swojej funkcji Ambasadora Zrównoważonego Rozwoju Global Compact Poland, Mateusz Damięcki wesprze organizowany przez Global Compact Poland konkurs „Architekci Rozwoju”. Projekt ma na celu wyłonienie, spośród przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, polityki, biznesu, dyplomacji i sektora trzeciego, osób, które w wybitny sposób przyczyniły się lub przyczyniają do Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: Ochrona Praw Człowieka, Standardy Pracy, Ochrona Środowiska oraz Przeciwdziałanie Korupcji. Zgłoszenia do konkursu ruszyły 15 kwietnia, a jego rozwiązanie nastąpi w październiku br. Wówczas Global Compact Poland po raz pierwszy przyzna Nagrodę „Architekci Rozwoju” oraz przedstawi mapy rozwoju Polski na lata 2015-2030.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Więcej informacji: http://www.un.org/sustainabledevelopment/sustainable-development-goals/
Słuchaj podcastu NowyMarketing