McDonald’s we Francji wprowadza opakowania wielokrotnego użytku

McDonald’s we Francji wprowadza opakowania wielokrotnego użytku
W wybranych restauracjach McDonald’s we Francji klienci mogą odbierać swoje ulubione dania w nowych opakowaniach, które nadają się do wielokrotnego użytku. W ten sposób sieć chce ograniczyć ogromną ilość śmieci wytwarzaną każdego dnia.
O autorze
2 min czytania 2022-11-29

fot. depositphotos.com; Twitter/juanbuis

Popularność sieci fast foodów od lat przyczynia się do generowania ogromnych ilości szkodliwych odpadów. Jednorazowe kubki, torebki czy kartonowe opakowania piętrzą się na śmietnikach, albo – co gorsza – trafiają na ulice czy do zbiorników wodnych.

Odpowiadając na ten rosnący problem, Francja w 2020 roku wprowadziła nowe przepisy prawne związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, które przewidują m.in. wyeliminowania jednorazowych plastikowych opakowań do 2040 roku.

Z relacji jednego z klientów McDonald’s France wynika, że sieć fast foodów postanowiła wdrożyć zalecane praktyki w duchu less waste i wprowadza własne opakowania wielokrotnego użytku. Na zdjęciu zamieszczonym na Twitterze widzimy, że małe kartoniki na frytki ustąpiły miejsca czerwonym pojemnikom z bardziej wytrzymałego materiału. Z kolei napój został podany w szklance z tworzywa sztucznego, którą również można wykorzystać ponownie. Co więcej, zestawy Happy Meal także mają pojawić się w zupełnie nowej odsłonie.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wygląda na to, że na razie rozwiązanie nie zostało wprowadzone w całym kraju. Nie wiadomo również, czy sieć planuje rozwiązać problem odpadów po daniach na wynos.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
Eksperymentowaliśmy z kilkoma rozwiązaniami i uważamy, że znaleźliśmy to, które najlepiej działa z zastawą stołową wielokrotnego użytku. Pozostaje jednak zorganizowanie wdrożenia w całej Francji – powiedział rzecznik McDonald’s.

Jak dodaje sieć, nowe opakowania wielokrotnego użytku mają zmniejszyć ilość odpadów generowanych przez restaurację nawet o 40%.

Zdjęcie nowych opakowań szybko obiegło internet, wzbudzając spore zainteresowanie wśród fanów fast foodów. Choć wielu internautów uważa, że to jedyne słuszne rozwiązanie w walce z odpadami, nie brakuje też głosów krytyki.

Niektórzy stwierdzili, że pudełka z grubszego plastiku nie wyeliminują problemu i będą jeszcze bardziej szkodliwe niż karton. Z kolei inni obawiają się, że opakowania nie będą odpowiednio czyszczone i dezynfekowane przed ponownym użyciem. Podobne obawy pojawiły się, kiedy to Burger King w Wielkiej Brytanii rozpoczął testy opakowań wielokrotnego użytku dań na wynos.

Pozostaje uzbroić się w cierpliwość, aby przekonać się, czy takie rozwiązanie przyjmie się na dłużej i zostanie wprowadzone również w innych lokalach sieci.

PS
Brzydką prawdę o zaśmiecaniu miast opakowaniami na wynos postanowił podkreślić sam McDonald’s. Norweski oddział firmy zaprezentował plakaty, na których, zamiast fotografii apetycznych posiłków, pojawiły się… zdjęcia śmieci.

PS 2
W kampanii „Jutro zależy od nas” McDonald’s promuje recykling jednorazowych opakowań. Dzięki odpowiedniej segregacji zużyte pudełka po przetworzeniu wracają do restauracji m.in. w postaci ręczników papierowych.