[Dowiedz się więcej na temat GREEN MARKETINGU: Pobierz e-booka EKOLOGIA W MARKETINGU]
15- minutowe miasta to koncepcja zakładająca, że każdy jego mieszkaniec ma możliwość realizacji wszystkich swoich najważniejszych potrzeb idąc pieszo lub jadąc na rowerze w odległości 15 minut od wyjścia z domu. Tę koncepcję z powodzeniem realizujemy w ROBYG od kilkunastu lat dbając o rozwój, zdrowie i integrację lokalnych społeczności oraz środowisko dzięki ograniczaniu przemieszczania się samochodami.
Zobacz również
Kwadrans w zrównoważonym „mieście” ROBYG
Równowaga na co dzień
Powołując do życia nasze osiedla za punkt wyjścia i centrum uwagi stawiamy człowieka i jego potrzeby. To jednak nie wszystko, bo równie ważne jest środowisko naturalne. Projektowane przez Robyg 15-minutowe miasta to kompromis, idealny balans jaki udaje nam się uzyskać pomiędzy potrzebami człowieka – mieszkańca osiedla, a środowiskiem naturalnym i dbałością o nie.
Autorem idei miasta, w którym powracamy do „lokalnego stylu życia” jest Carlos Moreno. Jednak 15-minutowe miasta to bardzo intuicyjne rozwiązanie. Łatwy i szybki dostęp do miejsc, gdzie możemy zrealizować swoje najpilniejsze życiowe potrzeby, jest wpisany w nasze DNA. Wystarczy spojrzeć, na to, jak wyglądały miasta dawniej, gdy nie istniały samochody i transport publiczny. Przekonamy się, że już średniowieczne miasteczka przypominały obecne koncepcje miast i dzielnic „mixed-use” – czyli oferujących jak najwięcej funkcji na dość małym obszarze. Obecny trend to niejako powrót do korzeni po niezbyt udanym eksperymencie polegającym na rozłożeniu funkcji miasta na różne dzielnice.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Holistyczne podejście
Jednym z pionierów holistycznego podejścia do projektowania miejskiej przestrzeni w Polsce była m.in. nasza firma. Robyg specjalizuje się w przywracaniu mieszkańcom zaniedbanych, zapomnianych terenów, a także w umiejętnym zagospodarowywaniu i włączaniu terenów podmiejskich do miast. Scala miejską tkankę, którą przekształca w zwarte, wielofunkcyjne przestrzenie wpływając przy tym na kształt całych dzielnic lub kreuje powstawanie całych dystryktów.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Już na etapie planowania inwestycji dokładnie weryfikujemy jakie udogodnienia i rozwiązania dostępne są na danym obszarze. Nasze osiedla projektujemy z myślą o uzupełnieniu brakujących funkcji, a jednocześnie z poszanowaniem dla lokalnej historii i środowiska naturalnego. Bardzo często nie tylko inicjujemy powstanie odpowiedniej infrastruktury, ale praktycznie budujemy ją od początku.
Miasta w mieście
Za przykład takich działań może posłużyć nasza gdańska inwestycja – Lawendowe Wzgórza – kompleks 33 budynków mieszkalnych na Jasieniu, który dobrze oddaje ideę miasta 15-minutowego.
W ciągu 15 minut jesteśmy w stanie pokonać pieszo, bez pośpiechu, kilometr. W zasięgu mniej więcej tysiąca kroków od miejsca zamieszkania dzięki działalności ROBYG powstały najważniejsze punkty na mapie codziennego życia: sklepy, przedszkola, żłobek, punkty usługowe, biura, warsztaty, restauracje, a także miejsca służące rekreacji i wypoczynkowi w tym zewnętrzny fitness i park. Tuż przy osiedlu powstała także szkoła publiczna.
Blisko 13 ha działki zaaranżowane zostało w przyjazną dla mieszkańców przestrzeń z 11 placami zabaw, wielofunkcyjnym boiskiem, strefami relaksu, barbecue, ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Na osiedlu realizowany jest także program ochrony ptaków – w jego konsekwencji powstają tutaj budki lęgowe, tablice informacyjne, a także domki dla owadów. Zgodnie z ideą 15-miutowych miast osiedle pełne jest parkingów na rowery, a w tej chwili powstają ogólnodostępne miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. By umożliwić mieszkańcom osiedla i okolicznej społeczności realizację najważniejszych potrzeb przeznaczyliśmy znaczną kwotę na działania mające na celu rozbudowę dzielnicy. Przekazane środki wykorzystano m.in. na, postawienie przystanku autobusowego i aranżację infrastruktury dla pieszych, która odgrywa istotną funkcję w miastach 15-minutowych.
W warszawskiej dzielnicy Wilanów zgodnie z ideą kwadransowych miast zaprojektowaliśmy zintegrowany kompleks łącznie 6 osiedli mieszkaniowych. Poprzez ten projekt stworzyliśmy fundament pod przyszłe założenie urbanistyczne, które ostatecznie stało się integralną częścią Wilanowa – potocznie określanym Nowym Wilanowem. Osiedla łączą w sobie cechy wielofunkcyjnych, komfortowych i samowystarczalnych przestrzeni do życia. Oprócz bogato zaaranżowanych w zieleń stref rekreacyjnych i licznych udogodnień dla mieszkańców stworzyliśmy butikową przestrzeń – working balance. To idealne miejsce do pracy dla mikroprzedsiębiorstw, startupów, freelancerów oraz osób pracujących zdalnie z domu. Organizacja i nazwa biura oparta została na idei work – life balance. Idea ta poprzez oddzielenie miejsca do pracy od domowego zacisza sprzyja zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Odseparowanie tych dwóch płaszczyzn oraz praca w biurze coworkingowym wpływa na zwiększenie efektywności pracy oraz pozwala zachować wewnętrzny balans. Jednocześnie korzystanie z tych udogodnień nie wymaga dojazdu do centrum miasta, a raczej, kilkuminutowego spaceru.
Korzystają mieszkańcy, zyskuje środowisko
Dzięki 15-minutowym miastom promujemy ideę work-life balance. Odpowiednio zaplanowane inteligentne i wielofunkcyjne przestrzenie, w tym także strefy coworkingowe dla mieszkańców (jak np. Nowa Letnica w Gdańsku) oferują szereg udogodnień w swoim obrębie, bez wychodzenia poza osiedle. Ma to znaczący wpływ na minimalizowanie konieczności przemieszczania się w odleglejsze części miasta. Mieszkańcy częściej wybierają rower czy hulajnogę, oszczędzają czas, są mniej zestresowani, gdyż więcej się ruszają i przebywają na świeżym powietrzu. Zintegrowane osiedlowe przestrzenie sprzyjają budowaniu więzi sąsiedzkich i integracji lokalnych społeczności. Korzystanie z lokalnych usług i sklepów wspiera działalność małych przedsiębiorców. Szkoły i przedszkola sąsiadujące z osiedlem pozwalają na oszczędność czasu rodziców. Zyskują nie tylko mieszkańcy, ale i środowisko. W 15 -minutowych osiedlach ROBYG promujemy mikro i elektromobilność z myślą o kondycji naszych mieszkańców, ale również planety gdyż wiemy, że przyczynia się to do zmniejszania śladu węglowego. Integralną częścią całej koncepcji powrotu do lokalności jest nastawienie proekologiczne. Z tego powodu korzystamy z odnawialnych źródeł energii montując na wszystkich dachach budynków panele fotowoltaiczne, które zasilają części wspólne oraz projektujemy bioróżnorodne tereny zielone. Te i wiele innych pozornie małych inicjatyw jak sterowanie pogodowe w budynkach czy specjalna technologia budowy powodują, iż minimalizujemy występowanie zjawiska miejskich wysp ciepła. 15-minutowe miasta to trend konieczny by w obecnych i przyszłych czasach żyło nam się lepiej. Pomagają one tak korzystać z zasobów, które mamy by mogły się nimi cieszyć też przyszłe pokolenia.
Odpowiedzialne osiedla
W Robyg konsekwentnie wdrażamy przyjazne środowisku rozwiązania technologiczne, które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacji mieszkań. Na dachach naszych budynków instalujemy panele fotowoltaiczne, w częściach wspólnych montujemy energooszczędne oświetlenie LED, fasady budynków pokrywamy pnączami, które pomagają redukować zanieczyszczenie powietrza i produkują tlen. Inwestujemy w ogrody deszczowe, by wspierać prawidłową retencję wody. Ładowarki elektryczne instalowane na osiedlach Robyg są kolejnym składowym elementem naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Szerokie chodniki, przejścia , ścieżki rowerowe, urokliwe zaaranżowane alejki otoczone zielenią czy też osiedlowy las – to wszystko ma wpływ na decyzję czy zamiast samochodu wybierzemy spacer, rower lub hulajnogę. Dlatego na naszych osiedlach wdrażamy udogodnienia zarówno dla pieszych jak i dla rowerzystów m.in. wiaty i stojaki na rowery oraz stacje, które ułatwiają naprawę jednośladów.
Dzisiaj, bardziej niż kiedyś musimy odpowiedzialnie myśleć o bezpiecznej przyszłości. Położyć nacisk nie na zysk, ale także na troskę o otaczających nas ludzi i kolejne pokolenie, dbałość o zasoby naturalne i klimat. Nie ma chyba lepszej branży niż budowlana, by kształtować zrównoważoną przyszłość.
Informowanie poprzez edukowanie
Jak komunikujemy tematy ekologiczne? Informujemy o tym co robimy poprzez artykuły prasowe, publikacje w social mediach czy wywiady. Ale to nie wystarczy. Informujemy poprzez edukowanie. Odpowiedzialnie. Informacje o tym co robimy i do jakich proekologicznych działań zachęcamy społeczność przemycamy w przyjaznej formie. Poradniki i zielone zasady drukujemy na EKO papierze z certyfikatem FSC ™, a jakby inaczej!
Działamy w Internecie, ale także w przestrzeni miejskiej. W ostatnim czasie poznańskim przedszkolakom przekazaliśmy 75 tysięcy nasionek drzew – edukując poprzez zabawę, w celu zasiania miłości do przyrody wśród najmłodszych, która miejmy nadzieję zaowocuje i zakwitnie na lata!
Naszym klientom z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, przekazaliśmy do posadzenia drzewka tlenowe produkujące 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami drzew liściastych. Sprzątaliśmy świat w ramach akcji ,,Wiosennych Porządków”, a to dopiero początek!
Materiał powstał we współpracy z Robyg