Mit 1: Mindfulness to religia.
Fakt: Mindfulness to umiejętność, którą na polski tłumaczymy jako uważność czy świadome życie.
Zobacz również
Powiedzmy sobie wprost, że w systemie edukacji pruskiej oraz stereotypów opartych na patriarchacie kompletnie się o tym nie mówiło. Trzeba było akceptować, co mówią rodzice, nauczyciele, społeczeństwo, kościół i już. Mindfulness natomiast, to moim zdaniem podstawa XXI wieku, dzięki której człowiek uczy się nazywać to, co jest dla niego korzystne, a co nie, To sztuka akceptacji siebie, innych, zamiany oceniania na docenianie. Dzięki temu możliwe jest budowanie szczęśliwszego i spełnionego życia. Mindfulness to ćwiczenia oparte na badaniach naukowych, a nie na religijnych dogmatach.
Mit 2: Mindfulness oznacza znikanie myśli i brak twardego stąpania po ziemi.
Fakt: Mindfulness to dostrzeganie myśli i nauka odpuszczania myśli przeszkadzaczy.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Dzięki temu uczymy się lepiej koncentrować, nasz umysł się uspakaja, bo nie podąża za każdym lękiem, przekonaniem, stereotypem, więc lepiej podejmujemy decyzje. I tak, zamiast dryfować w chaosie myśli, dużo klarowniej widzimy rzeczywistość. I mocniej stąpamy po ziemi – coraz chętniej w zgodzie ze sobą.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Mit 3: Mindfulness to konformizm i słabość.
Fakt: W świecie, gdzie agresja i presja dominują i kojarzą się z człowiekiem sukcesu (stereotypowo), my mówimy o uważności.
A to wszystko w kontekście bycia otwartym na drugiego człowieka, chęci zrozumienia jego potrzeb, emocji, czyli o empatii. Zamiast bezrefleksyjnie wrzeszczeć i obwiniać każdego, my mówimy o komunikacji z życzliwością. A takowa sprzyja pracy zespołowej, wzajemnemu zrozumieniu, lepszemu zarządzaniu konfliktami, a finalnie budowaniu silnych, zintegrowanych zespołów. A taki team pracuje produktywniej, bo w przyjemniejszej atmosferze, chętniej sięga się aż do gwiazd.
Mit 4: Mindfulness jest dla słabeuszy, joginów i kobiet.
Fakt: Mindfulness jest dla tych, którzy chcą radzić sobie ze stresem i unikać wypalenia.
Dla Billa Gatesa to 20 minut zmywania naczyń. Dla Ryana Gosslinga to bieganie. Dla Einsteina była tym gra na skrzypcach i żeglowanie. Mindfulness to więc umiejętność praktykowania od wieków przez ludzi, którzy potrzebowali skutecznie oczyścić umysł i odpuścić stres. Ta umiejętność wspiera zdrowie psychiczne, pomaga utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i dzięki temu zapobiegać wypaleniu zawodowemu. To wreszcie umiejętność rozwijana przez tych, którzy wiedzą, jak ważne jest dbanie o siebie, aby móc skutecznie prowadzić innych.
Mindfulness w Twoim Życiu – Praktyczne Narzędzie, Nie Mit
Magazyn Forbes, w ramach kompetencji liderskich XXI wieku wymienia uważność na innych, komunikację, akceptację, radzenie sobie ze stresem i zmianą, a te wszystkie elementy zawierają się w pojemnej pojęciu mindfulness. To nie moda, ezoteryka ani ucieczka od rzeczywistości. To naukowo potwierdzona metoda na poprawę koncentracji, zarządzanie stresem i zwiększenie efektywności zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Będąc zapracowanym profesjonalistą, który sceptycznie podchodzi do uważności, warto zrozumieć, że to nie oznaka słabości, ale siła, która pomaga radzić sobie z wyzwaniami codzienności.
Mindfulness to wreszcie inwestycja w siebie, która zwraca się w postaci większej efektywności, lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Ale także poprawy jakości zdrowia dzięki obniżeniu ciśnienia i poprawie pracy serca.
Nie pozwól, by mity powstrzymały Cię przed wypróbowaniem czegoś, co może znacząco poprawić jakość Twojego życia. Mindfulness to narzędzie dla tych, którzy chcą być lepszymi liderami, partnerami i ludźmi. To sposób na bardziej świadome i spełnione życie w świecie pełnym wyzwań.
A tych, którzy potrzebują doraźnego wsparcia przed końcówką Q3 i Q4, chcą sprawdzić, czy tematyka midfulness jest dla nich, zapraszam na dedykowany warsztat o poprawie koncentracji, komunikacji, kontroli stresu i utrzymaniu kreatywności pod presją, w praktyce i pigułce. Czekam niecierpliwie!
Grafiki: wygenerowane przy pomocy narzędzia ChatGPT
PS O sztuce uważnego życia w kampaniach reklamowych
Zgodnie z definicją Roba Nairna, mindfulness to świadomość tego co się dzieje, wtedy kiedy to się dzieje, z akceptacją i bez preferencji. W szczególności mówimy tutaj o uważności na swoje emocje, potrzeby. To, co podpowiadają nam cało i intuicja.