Islandzka artystka Björk oraz francuski artysta Aleph nawiązali współpracę i stworzyli dzieło dźwiękowe, w którym wykorzystali odgłosy wymarłych zwierząt. Instalacja nosi tytuł „Nature Manifesto”.
Utwór trwa 3 minuty i 40 sekund. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji udało się odtworzyć odgłosy wymarłych zwierząt, które następnie połączono z głosem Björk, czytającej manifest.
Zobacz również
– Ten wciągający utwór dźwiękowy, wyprodukowany (…) przy użyciu oprogramowania AI, daje zagrożonym i wymarłym zwierzętom głos, łącząc ich dźwięki z naszymi słowami. Chcieliśmy podzielić się ich obecnością w architekturze reprezentującej erę przemysłową, z dala od natury. W żyłach ruchomych schodów muzeum, znanych jako „gąsienica”, chcieliśmy przypomnieć obywatelom o surowej witalności zagrożonych stworzeń. Nawet jeśli podczas słuchania tego utworu dźwiękowego niespokojnie podróżujesz między piętrami, ton głosów zwierząt ma nadzieję zbudować dźwiękowy most w kierunku słuchaczy. A w duchu tych zwierząt, w magii tego, jak są zmysłowo zestrojone ze swoim środowiskiem, stają się naszymi nauczycielami! Ich duchy przypominają nam o doskonaleniu naszej pierwotnej uważności. Nie chcieliśmy tylko mówić, ale także chodzić, więc razem z młodymi ekologami z Francji i Islandii stworzyliśmy kampanię. Rozpocznie się ona później – napisali w oświadczeniu Björk i Aleph.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Prace nad instalacją wsparł instytut badań dźwięku IRCAM oraz ekolodzy z Francji i Islandii.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Björk w swojej twórczości często podkreśla kwestie środowiskowe. Przykładowo, w 2008 r. wydała piosenkę „Náttúra” z Thomem Yorke z Radiohead, w której promowała ochronę islandzkiego środowiska. Niedawno zapowiedziała również film koncertowy oraz książkę dokumentującą jej pięcioletnią trasę koncertową „Cornucopia”, które mają poruszać temat zmian klimatycznych.