„(Nie) mówmy o seksie”. Storytel i SEXEDPL odczarowują mity związane z seksem oraz seksualnością

„(Nie) mówmy o seksie”. Storytel i SEXEDPL odczarowują mity związane z seksem oraz seksualnością
Storytel startuje z kampanią „(Nie) mówmy o seksie”, w ramach której w aplikacji pojawiło się 6 słuchowisk poruszających tematy seksu, ludzkiej seksualności i związanych z nim tabu. Słuchowiska zostały przygotowane we współpracy z fundacją SEXEDPL.
O autorze
3 min czytania 2024-05-13

Projekt „(Nie) mówmy o seksie” to odpowiedź Storytel i fundacji SEXEDPL na wciąż niewystarczającą społeczną edukację seksualną. Kampania powstała, by w angażującej formie poruszyć szerokie spektrum zagadnień związanych z seksem i ludzką seksualnością.

W centrum akcji znalazło się 6 specjalnie na tę okazję napisanych słuchowisk, które poruszają tematy takie jak brak orgazmu u kobiet, kwestię komunikacji na polu seksualności, uzależnienie od pornografii czy seksualność seniorów, ale także zbyt duże skupienie na codziennych obowiązkach, na czym cierpi nasze życie seksualne.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Do napisania sześciu słuchowisk wchodzących w skład kampanii zaproszono uznanych polskich autorów tekstów i pisarzy: Wita Szostaka, Grzegorza Uzdańskiego, Magdalenę Salik, Dominikę Słowik, Agnieszkę Jelonek i Martę Guzowską. W nagranie słuchowisk zaangażowano zaś popularnych i uznanych polskich aktorów i aktorki – słuchowiska czytają m.in. Maciej Musiał, Ola Domańska, Łukasz Simlat, Kasia Sawczuk, Sandra Drzymalska, Paulina Gałązka, Piotr Pacek, Marta Lipińska i Sebastian Dela, którzy wcielili się w role poszczególnych bohaterów opowiadań i narratorów.

Seria 6 słuchowisk do znalezienia w aplikacji Storytel to jednak nie wszystko, co pojawi się w ramach kampanii „(Nie) mówmy o seksie”. Chcąc pokazać absurdalność braku rozmów o seksie w polskim społeczeństwie, marka zdecydowała się promować historie w przewrotny sposób – tworząc pieśń, mającą pełnić rolę emanacji społecznej cenzury. Utrzymana w naiwnej tonacji zachęca, by „nie tykać”, „nie mówić”, udawać, że seks nie istnieje. 

Do utworu napisanego przez Ryfa Ri z muzyką Wojtka Urbańskiego i Łukasza Palkiewicza powstał teledysk, w którym w rolę ubranych w alby strażników cnót wcielili się aktorzy czytający słuchowiska. Artyści pojawiają się w codziennych, intymnych sytuacjach, nawołując zaskoczonych bohaterów klipu do zaniechania myśli i czynów związanych z seksem.

– Przy tej kampanii połączyliśmy siły kreatywne Przestrzeni i Polotu, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tematu, o którym w Polsce częściej milczymy niż dyskutujemy. Seks w Polsce dalej jest tematem tabu, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest nic innego jak budowana od wieków kultura wstydu. Dlatego przewrotnie sięgnęliśmy po formę pieśni (kojarzoną z tradycyjnymi wartościami), która cnotliwie zakazuje seksu, ale tylko po to, by w finale obnażyć absurdalność tego tabu – wyjaśnia Dawid Kaźmierczak, Founder & Chief Content Officer agencji Polot.

(Nie) mówmy o seksie – nie tylko słuchowiska

Kampanię „(Nie) mówmy o seksie” będzie promowało wiele działań marketingowych. Jednym z nich jest mural, który pojawił się w Warszawie przy ul. Jaworzyńskiej (Metro Politechnika). Na muralu przeczytamy specyficzny tekst, nawiązujący do treści słuchowisk włączonych do kampanii. Słowa bezpośrednio kojarzące się z seksem zasłonięto czarnymi przekreśleniami, które mają symbolizować tabu związane z tą sferą życia i sugerujące, że brak bezpośredniej i otwartej komunikacji swoich potrzeb i pragnień seksualnych zmienia znaczenie wypowiedzi i generuje brak zrozumienia. Całą treść muralu będzie można odsłonić za pomocą specjalnego filtra na Instagramie i TikToku.

– W komunikacji kampanii „(Nie) mówmy o seksie” skupiamy się na wielu kanałach i narzędziach, pogłębiając jednocześnie kontekst merytoryczny wynikający z poszczególnych historii. Głównym nośnikiem promocyjnym jest klip, który w przewrotny sposób pokazuje, jak „głos poprawnego wychowania” i utarte społeczne schematy próbują nas ograniczać, w ostateczności prowadząc do zaniku szczerych rozmów o naszych potrzebach i pragnieniach. Ponadto, szerokie działania PR-owe i współpraca z kluczowymi partnerami medialnymi oraz działania na social mediach – w tym wybór i połączenie ambasadorów konkretnych historii audio z mocnym kontekstem merytorycznym prezentowanym w Temacie Tygodnia SEXEDPL czy współpraca z twórcami na TikToku – pozwalają nam zadbać o dotarcie do szerokiej grupy odbiorców – podsumowuje Klaudia Chruściel, Marketing Manager Storytel Polska. 

Za przygotowanie i promocję kampanii odpowiedzialne są agencje Przestrzeń i Polot oraz agencja digital marketingu Tigers. 

źródło: mat. prasowe, opracowanie: Agata Drynko

PS „Mówiłem jej, że ma przestać”. SEXEDPL z kampanią edukacyjną, która dotyczy przemocy wobec mężczyzn

SEXEDPL w kampanii antyprzemocowej zwraca uwagę na mężczyzn, którzy również są ofiarami przemocy. Dzięki spotom fundacja promuje Antyprzemocową Linię Pomocy (720 720 020).

PS2 „Młodym już dziękujemy”. Michał Żebrowski w profrekwencyjnym spocie SEXEDPL 

Fundacja SEXEDPL po raz kolejny wspiera obywatelską postawę Polek i Polaków, zachęcając tym razem do udziału w zbliżających się wyborach samorządowych. Główną rolę w aktywizującym do głosowania spocie Fundacji Anji Rubik zagrał Michał Żebrowski.