>>> Więcej zestawień, topów i raportów znajdziesz w NM Insights.
Tegoroczny „Raport o biedzie 2024. Biedańsk”, oprócz historii osób żyjących w trudnej sytuacji życiowej, zawiera także wnioski z badania „Jak zdefiniować godne życie” przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków.
Zobacz również
Z badania wynika, że na podium tego, co Polacy uznają za godne życie, jest realizacja potrzeb, takich jak: podstawowe zakupy spożywcze (83 proc. odpowiedzi), wykupienie niezbędnych lekarstw (82 proc.) oraz zdolność opłacania wydatków związanych z domem (81 proc.). Okazuje się, że najbardziej boimy się głodu, choroby i utraty bezpieczeństwa mieszkaniowego, czyli tego, co odbiera nam samodzielność i zdolność podejmowania życiowych wyzwań.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jak wynika z raportu, w 2023 roku pomocą państwa objętych było zaledwie 37 proc. potrzebujących, żyjących w skrajnym ubóstwie, ponieważ w przypadku pozostałych dochód przekraczał 776 zł/os.
Publikacja Szlachetnej Paczki pokazuje, że dla większości z nas kluczowymi towarami wybieranymi podczas zakupów spożywczych są: makaron, pieczywo, mąka i nabiał. Świeże owoce czy warzywa to już punkt obowiązkowy zaledwie dla 67 proc. pytanych, a jeszcze mniej (1/3 ankietowanych) uznała za konieczne do zakupu mięso i ryby.
Raport objął nie tylko żywność, ale także dobra z kategorii elektronika czy motoryzacja. Jak podkreślają autorzy publikacji, niegdyś uważane za towary luksusowe, dziś laptop z dostępem do internetu czy samochód okazują się koniecznością przy planowaniu rozwoju i wzrostu.
Jak się okazuje, bieda to również brak możliwości odpoczynku i regeneracji, a także miejsca do pracy. Dla 81 proc. pytanych własne łóżko to synonim godziwych warunków do życia, a według 77 proc. jest nim miejsce do odrabiania zadań domowych i nauki.
„Raport o biedzie 2024. Biedańsk” to jednak nie tylko suche dane, ale także, a może nawet przede wszystkim, ludzkie historie. Opowieści ludzi, którzy na co dzień mierzą się z biedą, ubóstwem i życiem w skrajnie trudnych warunkach. Jak się okazuje, aż 84 proc. spośród rodzin włączonych w 2023 roku do inicjatywy Szlachetnej Paczki mierzy się nie tylko z ubóstwem, ale także z niepełnosprawnością lub chorobą.
Pełen „Raport o biedzie 2024. Biedańsk” Szlachetnej Paczki możesz pobrać TUTAJ >>
Grafiki, zdjęcie główne: „Raport o biedzie 2024. Biedańsk”