Nowa funkcja w aplikacji Bolt. Nagrywanie dźwięku podczas podróży wzbudziło kontrowersje

Nowa funkcja w aplikacji Bolt. Nagrywanie dźwięku podczas podróży wzbudziło kontrowersje
W aplikacji Bolt w Polsce pojawi się nowa opcja, która umożliwi nagrywanie rozmów podczas przejazdu. Nowe rozwiązanie budzi wątpliwości, ponieważ do rozpoczęcia nagrania nie jest potrzebna zgoda pasażera czy kierowcy.
O autorze
2 min czytania 2023-08-25

Fot. Bolt

Bolt stara się wprowadzić kolejne udogodnienie, które ma sprawić, że pasażerowie będą czuli się bezpiecznie. Dotychczas firma musiała zmierzyć się z oskarżeniami o gwałty czy innego rodzaju ataki podczas przejazdów za pośrednictwem aplikacji. W związku z tym firmie już udało się wprowadzić, np. śledzenie za pomocą GPS, zapisywanie tras, monitorowanie czasu przejazdu czy opcja „Kobiety dla kobiet”, gdzie taksówki prowadzą kierowczynie.

Tym razem nową funkcją będzie możliwość nagrywania dostępna z poziomu aplikacji. Uruchomić ją będzie mógł zarówno kierowca, jak i pasażer. Możliwość nagrywania pojawi się w momencie rozpoczęcia przejazdu, a jego zakończenie po tym, gdy dana osoba dotrze na docelowe miejsce. 

– Aby rozpocząć nagrywanie dźwięku, kierowca lub pasażer musi samodzielnie włączyć funkcję. Pasażer/pasażerka lub kierowca/kierowczyni może rozpocząć nagrywanie za pośrednictwem aplikacji Bolt w dowolnym momencie podróży – podaje Bolt.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Nowa funkcjonalność będzie dostępna od 28 sierpnia br. Początkowo pojawi się w czterech miastach w Polsce. 

Czy nagrywanie rozmów jest legalne?

Nowa funkcja miała być sposobem na wzmocnienie bezpieczeństwa, a już przyniosła wiele kontrowersji. Użytkownicy korzystający z aplikacji zwrócili uwagę na to, czy rejestrowanie rozmów odbywających się we wnętrzu pojazdu jest na pewno legalne. Zastanawiają się także, co w przypadku kiedy rozmowa będzie bardzo osobista lub biznesowa.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Bolt podkreśla, że plik z nagraniem będzie dostępny na urządzeniu jedynie przez 24 godziny. Nagranie ma być także zaszyfrowane w taki sposób, by osoba korzystają z aplikacji nie mogła go samodzielnie odtworzyć. Bolt będzie mógł zapoznać się z nagraniem tylko wtedy, kiedy pasażer lub kierowca wyśle je jako załącznik w wiadomości do zespołu wsparcia.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– W Bolt bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, a funkcja nagrywania dźwięku podczas przejazdu dołącza do obszernego zestawu naszych narzędzi bezpieczeństwa w aplikacji, z którego mogą korzystać kierowcy oraz pasażerowie, jeśli kiedykolwiek poczują się niekomfortowo podczas przejazdu. Rozwijanie nowych produktów i funkcji stanowi część naszych inwestycji w bezpieczeństwo, które obejmują również nasz specjalnie przeszkolony zespół ds. Bezpieczeństwa. Nie ustajemy w działaniach aby ulepszać ekosystem bezpieczeństwa aplikacji Bolt, i oferować użytkownikom najwyższą jakość usług – komentuje mówi Paweł Kuncicki, Country Manager Bolt w Polsce.

PS „Miasta dla ludzi” – wyjątkowa galeria outdoor w nowej kampanii Bolt

W przejściu przy warszawskiej rotundzie powstała galeria zdjęć przedstawiająca transformację europejskich miast, autorstwa estońskiego fotografa Tõnu Tunnela. Fotografie są częścią projektu Bolt “Miasta dla ludzi”, w którym firma pokazuje jak europejskie miasta przekształciły się w bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne i przyjazne do życia miejsca, poprzez budowanie obszarów miejskich z myślą o ludziach, a nie samochodach. 

PS2 Bolt rozpoczął międzynarodową kampanię, łamiącą stereotypy kobiet za kierownicą

Bolt ogłosił inwestycję w wysokości 2.5 miliona euro, w celu wsparcia kobiet chcących rozpocząć pracę jako kierowca. Okazuje się, że zawód kierowcy nadal jest postrzegany jako typowo męski – aż 25% badanych kobiet nawet nie rozważała podjęcia się takiej pracy.