Społeczna odpowiedzialność biznesu powoli staje się trendem. Według opublikowanego w ostatnich dniach raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmy doradczej KPMG, działania CSR realizuje u siebie 46 proc. analizowanych przedsiębiorstw. Choć odsetek może wydawać się wysoki, tak naprawdę większość wskazywanych działań to bardzo często projekty akcyjne, czy filantropijne. W dużym stopniu niemające bardzo wiele wspólnego z autentycznym zrównoważonym biznesem. Coraz częściej, także w Polsce, pojawiają się reklamy nawiązujące do koncepcji odpowiedzialnego biznesu, który na rzeczywistość patrzy szerzej niż przez pryzmat dzisiejszych zysków. Zarówno takie marki jak PZU, ING, czy zagraniczne koncerny motoryzacyjne lub firmy pokroju BASF czy Samsunga, upatrują w działaniach reklamowych okazję nie tylko do powiedzenia o jakimś problemie, ale także możliwość zwrócenia na niego społecznej uwagi.
Kampania reklamowa Hitachi, którą mogliśmy zobaczyć jesienią także w Polsce, opiera się na stosunkowo prostym przekazie, łączącym informację biznesową ze społecznie odpowiedzialną. W krótkich, 30-sekundowych spotach, przedstawiane są konkretne problemy współczesnego świata – jak opieka zdrowotna i jej jakość, rozwój kapitału społecznego, dostęp do wody – które rozwiązywane są na różnym szczeblu właśnie za pomocą rozwiązań koncernu wywodzącego się z Japonii. Czym jest zatem reklama odpowiedzialna? Ukazaniem problemu, który pomagamy rozwiązać jako firma.
Zobacz również
Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego. Takie hasło przyświeca tegorocznemu projektowi realizowanemu przez krakowskie Stowarzyszenie Wiosna, w które angażuje się korporacyjnie, bądź pozainstytucjonalnie wielu pracowników polskich firm. Tutaj reklama pełni tak naprawdę funkcję drivera przekazu odpowiedzialnego. Zachęca również do podjęcia konkretnej aktywności i zaangażowania w tak niezwykły projekt społeczny, jaki odpowiada na konkretnie zdiagnozowane przez wolontariuszy potrzeby Polskich rodzin, żyjących poniżej poziomu ubóstwa. Czym jest zatem reklama odpowiedzialna? Zachęceniem do aktywności i zmiany postawy z biernej na aktywną.
Codzienne czynności każdemu z nas wydają się powtarzalne i zwyczajne. Bardzo często nie dostrzegamy jednak istotnego wpływu, jaki niosą na rzecz środowiska, czy naszego najbliższego otoczenia. O tym, jak wiele mogą zmienić dwa ruchy kranem więcej, przekonuje nas Colgate, który w swoim społecznie odpowiedzialnym spocie pokazuje, jak wiele zmienia ponowne zakręcenie i odkręcenie kurka z wodą podczas szczotkowania zębów. Czym jest zatem reklama odpowiedzialna? Narzędziem edukującym, pozwalającym pokazać problem i jego rozwiązanie z perspektywy życia codziennego.
Z pewnością polski rynek coraz bardziej staje się gotowy na działania reklamowe prezentujące różne aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu. I nie chodzi tutaj absolutnie o wysokonakładowe kampanie pokazujące jakąś akcję społeczną przedsiębiorstw. W społecznej odpowiedzialności biznesu liczy się racjonalne i zrównoważone spojrzenie na wszelkie zasoby. Także te powstałe w trakcie procesu produkcyjnego. Odpowiedzialna reklama to również projekt, uwzględniający odpowiedzialność naszych kontrahentów w łańcuchu dostaw. Coś znacznie więcej niż ich etyczne postępowanie. To także odpowiedzialne korzystanie z przestrzeni, zaangażowanie podmiotów przy samej produkcji, a także taki dobór np. scenografii, aby po jednorazowym wykorzystaniu nie trafiła na śmietnik, a na przykład służyła dalej w jakiś odpowiedzialny sposób komuś, kto może potrzebować dużego stołu dla wieloosobowej rodziny, a na jego zakup po prostu go nie stać. Reklama odpowiedzialna nie powinna też bazować na niskich pobudkach, odwołując się do naszych podstawowych uczuć. Przykładem takiej odpowiedzialności są działania firm, a teraz także instytucji państwowych, które za jakiś czas doprowadzą do zakazu reklam produktów niezdrowych dla dzieci przed programami adresowanymi bezpośrednio do nich. Czy współczesna reklama może być odpowiedzialna? Tak. Ale wszystkie strony muszą tego chcieć.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Autor:
Adam Piwek
Head of Public Relations, Mind Progress Group
Trener i wykładowca z zakresu nowoczesnej komunikacji marketingowej. Pasjonat świadomego CSR-u i efektywnego employer brandingu.