…do odpowiedniej grupy docelowej. Jednak nadal istnieją firmy, które twierdzą, że efekty kampanii na Facebooku są niezadowalające i nie opłaca się inwestować tę formę reklamy. Zdarza się jednak, że nie jest to wina portalu, który staje się w tym przypadku platformą dostarczającą miejsca do wyświetlania reklamy, a złej optymalizacji kampanii. Często popełnianym błędem jest to, że mniej doświadczeni reklamodawcy po ustawieniu kampanii patrzą tylko na jej końcowe wyniki, zapominając o optymalizacji, która istotnie wpływa na jej skuteczność.
Pomimo że optymalizacja to praca na uruchomionych już kampaniach, to warto przy tworzeniu reklam zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, takich jak cele kampanii, grupa docelowa oraz kreacje reklamowe. Następnie przechodzimy do analizowania danych z kampanii i wyciągania wniosków, które pozwolą wprowadzić odpowiednie zmiany w reklamach i zwiększyć ich skuteczność. Zacznijmy jednak od uruchomienia kampanii i spraw istotnych już na samym początku.
Zobacz również
-
Centralizacja i personalizacja: podwójna moc obsługi klienta w social media [WEBINAR]
-
#PrzeglądTygodnia [6-12.09.24]: NowyMarketing Podcast o strategii miast, marketerzy a współpraca Roblox i Shopify, ekologia w marketingu wg jurorów Effie Poland
-
#PolecajkiNM cz. 23: The LIONS Creativity Report 2024, „Wyprostuj spojrzenie”, NotebookLM, Open AI o1
Grupa docelowa
Zaczynając działania reklamowe musimy najpierw określić, kim jest nasz odbiorca/klient, a następnie zastanowić się jakimi cechami się charakteryzuje, czym się interesuje i jakich produktów/marek może używać. Facebook oferuje reklamodawcom różnorodne kryteria, według których możemy sprecyzować, do kogo nasz przekaz ma trafić. Dostępne informacje o użytkownikach dzielą się na takie, które są przez nich udostępniane na ich własnych profilach (dane demograficzne tj. płeć i wiek, status związku, miejsce pracy czy poziom wykształcenia) oraz takie, które wynikają z aktywności użytkowników na portalu. W tym przypadku istnieje możliwość targetowania kampanii ze względu na zainteresowania. Również i tutaj Facebook przychodzi z pomocą reklamodawcom i przedstawia ogólne kategorie, w których mamy określone najważniejsze zainteresowania m.in. biznes i przemysł, hobby, jedzenie i napoje, podróże itd. Warto jednak eksperymentować z targetowaniem kampanii, ponieważ bardziej precyzyjne targetowanie reklam może okazać się skuteczniejsze (np. przy kampaniach, których celem jest przejście na stronę docelową) od targetowania po ogólnych kategoriach. To ostatnie sprawi, że zasięg kampanii będzie większy, ale mniej osób zainteresowanych będzie reklamowanym przez nas produktem lub usługą.
Wybór modelu rozliczeń
Mając określoną grupę docelową, należy ustalić budżet i sposób jego naliczania, a następnie model rozliczenia. W przypadku budżetu sprawa jest prosta – możemy wybrać budżet dzienny (maksymalna kwota, którą chcemy przeznaczyć na promowanie kampanii każdego dnia) lub budżet całkowity (kwota, którą zamierzamy wydać na promowanie kampanii w całym okresie jej trwania).
Odnośnie wyboru odpowiedniego modelu rozliczeń, to zależy on głównie od celu jaki obieramy przygotowując kampanię. Jeżeli zależy nam na przejściach na stronę, wybierzmy opcję: „optymalizuj pod kątem kliknięć witryny”. Jeśli z kolei zależy nam na tym, aby reklama dotarła do jak największej liczby osób, a drugorzędną sprawą jest liczba kliknięć, skorzystajmy z modelu CPM. Działania związane z optymalizacją pod kątem aktywności są zależne od wielu czynników i nieco bardziej skomplikowane aniżeli targetowanie kampanii. Może się bowiem okazać, że wyniki, które osiągamy w CPM są gorsze niż CPC – nawet w przypadku, gdy zależy nam na aktywności wobec postu.
#PolecajkiNM cz. 23: The LIONS Creativity Report 2024, „Wyprostuj spojrzenie”, NotebookLM, Open AI o1
Kreacja reklamowa
Ostatnim krokiem tworzenia reklamy na Facebooku jest dodanie kreacji reklamowej, jednak zanim przejdziemy do tworzenia reklam zastanówmy się, co przekona internautów do wykonania pożądanej przez nas akcji (np. polubienie strony lub przejście na stronę sklepu).
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W tym celu warto zakomunikować użytkownikom korzyści lub rozwiązanie problemu, dzięki czemu pozyskamy ich zainteresowanie. Niestety nie ma złotej zasady dotyczącej tworzenia reklam dlatego pozostaje nam eksperymentowanie z kreacjami i obserwowanie wyników jakie osiągają.
Analiza danych
Po uruchomieniu kampanii przychodzi czas na analizę danych, która jest dostępna w panelu reklamowym. Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest koszt wykonania pożądanej akcji przez użytkowników, ponieważ to on decyduje o tym, czy kampania jest opłacalna i zapewni nam odpowiednie wyniki. Jeżeli okaże się, że jest on znacznie wyższy niż zakładaliśmy należy sprawdzić czym jest to spowodowane. W tym celu sprawdzamy, które zestawy reklam lub kreacje reklamowe mają najmniejszy współczynnik klikalności (CTR – click trough rate – czyli suma kliknięć do ilości wyświetleń) i wyłączyć te, na które użytkownicy reagują w mniejszym stopniu. Następnie możemy przejść do bardziej szczegółowej analizy i sprawdzić jak reaguje na reklamy nasza grupa docelowa. Z dostępnych w panelu reklamowym statystyk możemy dowiedzieć się, czy bardziej opłacalne jest kierowanie reklam do kobiet, czy do mężczyzn oraz w jakim przedziale wiekowym są użytkownicy, którzy najtaniej wykonują zakładaną akcję. Na podstawie tych danych możemy wykluczyć grupy, które zawyżają nam koszty reklamowe i skupić się tylko na osobach, które reagują na reklamy najtaniej. Istotne z punktu optymalizacji kampanii jest również miejsce wyświetlania reklamy (aktualności w komputerach stacjonarnych, aktualności w urządzeniach przenośnych lub reklamy w prawej kolumnie), bo również i w tym przypadku reklamy mogą się wyświetlać w miejscu, które generuje większe koszty wykonania akcji i warto je wtedy wykluczyć z kampanii, a pozostawić te, dzięki którym obniżymy koszty.
Podsumowując, aby osiągnąć zadowalające nas wyniki z kampanii musimy ją cały czas obserwować i analizować jej wyniki, a następnie tak modyfikować kampanie, aby osiągała jak najniższy koszt wykonania celu. Czasami może się zdarzyć, że pomimo wykluczenia grupy, która zawyżała koszty reklamowe nie będą one spadać i wtedy należy wrócić do momentu, w którym przygotowywaliśmy jej założenia i je ponownie zweryfikować, bo może się okazać, że mamy zbyt szeroką grupę docelową lub kreacje reklamowe, których używamy w kampanii są mało interesujące dla użytkowników, do których je kierujemy i należy je zmienić. Nie można się poddawać i po pierwszych niezadowalających efektach, stwierdzić że kampanie na Facebooku nie są opłacalne, bo portal jest odpowiednim narzędziem do działań reklamowych, dający reklamodawcom bardzo duże możliwości docierania do odpowiednich osób ze swoimi produktami. Niestety możliwości te często nie są wykorzystywane w pełni, co wynika z braku doświadczenia i czasu, który jest potrzebny, aby w 100 proc. je wykorzystać. Warto wtedy zwrócić się do agencji, która specjalizuje się w takich działaniach, aby to ona prowadziła nasze kampanie, dzięki czemu mamy pewność, że środki, które przeznaczamy na reklamę zostaną wykorzystane najlepiej jak to jest możliwe.