Pernord Ricard przywraca i ponownie wycofuje z rosyjskiego rynku wódkę Absolut

Pernord Ricard przywraca i ponownie wycofuje z rosyjskiego rynku wódkę Absolut
Koncern Pernod Ricard, spółka produkująca m.in. szwedzką wódkę Absolut, po roku bojkotu postanowiła po cichu wznowić eksport do Rosji. W sieci zawrzało i marka szybko wycofała się ze sprzedaży swojego trunku na rynku rosyjskim.
O autorze
1 min czytania 2023-04-27

Szwedzka gazeta „Kristianstadsbladet” odkryła, że koncern Pernod Ricard po roku wznowił sprzedaż w Rosji, czyli kraju, z którego jeszcze niedawno uciekały wszystkie większe marki – w tym znaczący producenci mocnych alkoholi, jak Diageo (marki Bell’s, Johhnie Walker, Captain Morgan, Baileys), Bacardi (Dewar’s, William Lawson’s), Brown Forman (Jack Daniel’s, Finlandia) czy Moet Hennessy. Powodem był oczywiście zbrojny napad na Ukrainę, która do dziś jest w stanie wojny.

Toczący się konflikt nie powstrzymał jednak koncernu przed wznowieniem sprzedaży w Rosji. Wódka Absolut, wytwarzana od 1979 roku w Åhus na południu Szwecji (w 2008 roku sprzedana francuskiemu koncernowi spirytusowemu Pernod Ricard) znów przez jakiś czas była eksportowana na rosyjski rynek. Warto wiedzieć, że francuskie przedsiębiorstwo, oprócz wódki Absolut, produkuje m.in. koniak Martell, whisky Chivas Regal, Jameson, Ballantine’s, gin Beefeater i tequilę Olmeca.

Reakcja Szwecji

Szwedzcy politycy od razu zaczęli  nawoływać w mediach społecznościowych do bojkotu marki Absolut.

– To wstyd! Przestańcie kupować Absolut Vodka! – napisał na Twitterze parlamentarzysta prawicowych Szwedzkich Demokratów Björn Söder. Co więcej, socjaldemokratyczny poseł i były minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman, nazwał markę mianem „Absolut Putin”.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Dodatkowo szwedzka europarlamentarzystka Karin Karlsbro skierowała list do szefowej The Absolut Company Stéphanie Durroux, w którym wezwała do natychmiastowego wstrzymania eksportu do Rosji.

– Jest to aktywne działanie, które w praktyce wspiera rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie i przeciwdziała międzynarodowym sankcjom – podkreśliła Karlsbo.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Ponowne wycofanie z Rosji

Spółka The Absolut Company szybko odniosła się do sprawy – marka wyjaśniła, że celem dostarczanych do Rosji produktów jest ochrona lokalnych pracowników oraz zapewnienie stabilności finansowej tamtejszej organizacji.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Po fali protestów ze strony zarówno polityków, jak i samych konsumentów, francuski koncern alkoholowy w trybie natychmiastowym wstrzymał znów eksport szwedzkiej wódki Absolut do Rosji. Dyrektor generalny firmy oświadczył, że firma „nie może narażać swoich pracowników i partnerów na masową krytykę”.

PS Amerykanie bojkotują markę piwa z powodu reklamy z udziałem transpłciowej influencerki

Reklama z udziałem transpłciowej influencerki i aktorki Dylan Mulvaney doprowadziła do tego, że koncern stojący za ulubionym piwem amerykańskich konserwatystów zaliczył spadek akcji o ponad 5 proc. Co więcej, sprowokowała nawet samego Kida Rocka, który postanowił chwycić za broń.

PS 2 Heineken nie wycofał się z Rosji i nadal wprowadza tam swoje produkty

Pomimo zapowiedzi o wycofaniu się z rynku rosyjskiego, z powodu napaści na Ukrainę, marka Heineken wcale nie przestała tam działać. W ciągu ubiegłego roku wprowadziła tam aż 61 nowych produktów.