Pierwsza mapa narzędzi i start-upów wspierających raportowanie ESG

Przewiduje się, że w przyszłości obowiązek raportowania ESG może objąć wszystkie firmy, również te mniejsze. Na ten moment proces ten może wydawać się złożony ze względu na brak legislacji, ustandaryzowanych wzorców oraz braku taksonomii. Jednak do tego procesu można przygotować się już dziś.
O autorze
1 min czytania 2022-03-31

21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która zakłada obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki, zarówno publiczne, jak i prywatne. Te mające powyżej 250 pracowników będą zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego. Zgodnie z założeniami regulacje obejmą następnie wszystkie spółki notowane na rynku regulowanym, które mają powyżej 10 pracowników.

Jak firmy mogą przygotować się już dziś?

W ramach Sieci Firm Przyszłości PFR powstało specjalne zestawienie start-upów i narzędzi wspierających raportowanie ESG. Zestawienie ma na celu wesparcie dużych przedsiębiorstw w dostosowaniu procesów i realizacji zobowiązań związanych z nowymi standardami. 

Firmy zostały wyselekcjonowane na podstawie kryteriów takich jak: model biznesowy (B2B i B2C), aktywność na rynku w ciągu ostatnich 3 lat oraz innowacyjność i przydatność rozwiązania w aspekcie raportowania poszczególnych wskaźników ESG. Informacje te zostały zebrane na podstawie analizy danych zastanych. Zestawienie nie jest zamkniętym zbiorem. Każda firma, która oferuje rozwiązania wspierające firmy w raportowaniu wskaźników ESG może dołączyć wypełniając specjalny formularz. Po pomyślnej weryfikacji zgłoszenia zostanie ona dodana do zestawienia.

Dodatkowe wsparcie dla firm Wiosną br. na platformie kursy.pfr.pl pojawi się bezpłatny kurs online, w którym eksperci podpowiedzą, jak przygotować organizację do raportowania ESG, z jakich narzędzi i rozwiązań korzystać oraz podadzą przykłady firm, które z sukcesem wprowadziły już strategie ESG. Wśród ekspertów i ekspertek kursu są przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz firm Allegro, Grupy Ciech i BNP Paribas.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Więcej informacji o wsparciu PFR dla dużych firm znajduje się na dedykowanej stronie.

Słuchaj podcastu NowyMarketing