Piłkarze FC Barcelona dziękują swoim rosyjskim kibicom w kontrowersyjnym wideo

Piłkarze FC Barcelona dziękują swoim rosyjskim kibicom w kontrowersyjnym wideo
„Za niedługo się zobaczymy!", „Jesteście częścią tego sukcesu" - takie hasła padają z ust piłkarzy, którzy postanowili zwrócić się w stronę swoich kibiców... z Rosji. Wideo wstrząsnęło nie tylko światem sportu.
O autorze
1 min czytania 2023-05-22

Od czasu napaści na Ukrainę, naród rosyjski został wykluczony z wielu dziedzin życia i biznesu. Pisaliśmy o tym, że IKEA zamierza sprzedać swoje fabryki, które znajdowały się na terenie Rosji i tym samym tropem idzie m.in. Decathlon.

Oczywiście cały czas docierają do nas informacje, że niektóre firmy wciąż zarabiają dzięki obecności na tamtejszym rynku, ale jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w świecie sportu. Niektóre dyscypliny całkowicie wykreśliły rosyjskich zawodników ze swoich list, a inne pozwala na udział Rosjan, którzy grają pod tzw. neutralną flagą. Taka sytuacja dotyczy większości turniejów tenisowych.

Wydawałoby się jednak, że piłka nożna „oczyściła” się z rosyjskich zawodników i drużyn, a jednak okazuje się, że macki Kremla sięgają również do świata wielkiego futbolu. W miniony poniedziałek w sieci pojawił się kontrowersyjny film, w którym widzimy piłkarzy z FB Barcelona… dziękujących swoim rosyjskim sympatykom, którzy nie mogli być na paradzie zorganizowanej z okazji wybrania 27. tytułu mistrzów Hiszpanii.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Sergi Roberto oraz Alejandro Balde zwrócili się do rosyjskich kibiców słowami „Za niedługo się zobaczymy!”, „Również jesteście częścią tego sukcesu”, „Mamy nadzieję, że wygramy jeszcze więcej tytułów”, „Dziękujemy za trzymanie kciuków i waszą energię”. Klip został w minioną sobotę wyemitowany na antenie Okko Sport, która transmituje rozgrywki La Liga w Rosji. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Mimo wielu podejrzeń, film okazał się nie być fake newsem. Jak donosi profil FCBarcelonaCollecion.com na Twitterze, nagranie miało powstać na Johan Cruyff Stadium i jest elementem współpracy Barcelony z firmą bukmacherską, zarejestrowaną na Cyprze… ale z rosyjskim kapitałem. To wyjaśniałoby powód powstania tego kontrowersyjnego nagrania. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS Rosja zniechęca do wyjazdów na „dekadencki” Zachód

Rosyjska propaganda w absurdalny sposób zniechęca swoich obywateli do wyjeżdżania na „niebezpieczny” Zachód. Od czasu inwazji na Ukrainę, kraj opuściło ponad 800 000 osób.

PS 2 Twitter usunął ograniczenia z rosyjskich kont rządowych oraz mediowych

Popularny serwis społecznościowy, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, wprowadził ograniczenia dla wszystkich kont powiązanych z Kremlem. The Telegraph poinformował, że blokada nie jest już aktywna.