>>> Więcej zestawień, topów i raportów znajdziesz w NM Insights.
Jak bezsenność Polaków może osłabiać krajową gospodarkę? Okazuje się, że bardziej niż mogłoby się wydawać. Badania przeprowadzone przez UCE RESEARCH pokazują, że z problemami ze snem codziennie mierzy się około 40% Polaków, a to z kolei powoduje utratę przez państwo polskie nawet 8 mld złotych każdego roku.
Zobacz również
Aby temu zapobiec, warto już dziś podjąć szeroko zakrojone działania, mające na celu popularyzację tematu bezsenności i metod radzenia sobie z tym zaburzeniem. Według ekspertów, władze publiczne powinny skupić się na realizowaniu kampanii mających uświadamiać Polaków w temacie skutków niedoboru snu. Jak się okazuje, niewystarczająco długi i efektywny wypoczynek może bowiem prowadzić do spadku efektywności zawodowej, a w ekstremalnych przypadkach również do śmierci.
– Ostatecznie to oczywiście też obciąża gospodarkę i samych pracodawców, poprzez koszty związane z opieką zdrowotną i znajdowaniem nowych pracowników. Szersze działania wspierające powinny być skierowane do profesjonalistów, aby byli oni jak najlepiej przygotowani do pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia snu – podsumowuje Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl, jeden ze współautorów badanie pt. „Sen Polaków. Straty dla gospodarki. Edycja 2024″.
Jak wynika z badań, na problemy ze snem i jego niesatysfakcjonującą jakość najczęściej skarżą się Polacy w wieku od 25 do 34 lat.
Jak marki wspierają ochronę zdrowia psychicznego w Polsce [PRZEGLĄD]
Pracodawcy i państwo powinny wspierać społeczeństwo we śnie
Wspomniany raport pokazuje, że osoby śpiące średnio mniej niż 6 godzin w ciągu doby wykazują średnio o 2 p.p. mniejszą efektywność w pracy wynikającą z nieobecności niż ich dosypiający koledzy. Jak przekonują autorzy raportu pt. „Sen Polaków…”, to w interesie pracodawcy powinna być taka zmiana kultury pracy, która pozwoli zespołowi na osiągnięcie maksymalnej efektywności – a to zaś wiąże się z zapewnieniem mu odpowiedniej ilości snu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Warto też, aby ogólnokrajowe kampanie uświadamiające były prowadzone już dla najmłodszych przedstawicieli społeczeństwa, bowiem nauka higieny snu wydaje się równie ważna, co umiejętność dokładnego mycia zębów. Skutki niedokładności w obu przypadkach mogą być wyjątkowo dotkliwe.
Sen vs. gadżety elektroniczne
Podobne badanie przeprowadziła firma Huawei CBG Polska. Jego twórcy ustalili, że jednym z głównych problemów Polaków jest zbyt krótki sen, mieszczący się w przedziale od 5 do 7 godzin na dobę. Naukowcy alarmują, że aby organizm mógł się zregenerować, potrzebuje około 8-9 godzin snu, z czego wynika, że 46% ankietowanych brakuje do pełnego relaksu nawet do 28 godzin tygodniowo.
Źródło: badanie Huawei CBG Polska
Niewątpliwym problemem jest też używanie tuż przed zaśnięcie urządzeń ekranowych. Jak pokazuje badanie Huawei, regularnie z mediów społecznościowych i internetu w sypialni korzysta aż 53% ankietowanych, a niewiele mniej, bo 46% ogląda telewizję.
Źródło: badanie Huawei CBG Polska
Wspomniane badanie unaocznia też jeszcze jeden problem: Polacy nadzwyczaj często pracują przed komputerem nawet godzinę przed planowanym snem. Z takim nawykiem utożsamia się ponad 1/4 ankietowanych, a to również prosta droga do zaburzeń snu.
Źródło: badanie Huawei CBG Polska
Jak spać, żeby się wyspać?
Odpowiedzi na to pytanie mniej lub bardziej skutecznie poszukują dziś miliony osób w Polsce. Coraz popularniejsze stają się aplikacje mobilne monitorujące sen i wskazujące, które jego etapy wymagają poprawy. Z drugiej strony, neuropsycholodzy coraz częściej mówią o zgubnym wpływie światła niebieskiego na ludzki mózg, zwłaszcza w okresie wieczorno-nocnym, zachęcając tym samym do całkowitego zrezygnowania z korzystania z urządzeń ekranowych w sypialni. Kluczowe jest też zapewnienie organizmowi rutyny, która pozwoli na wyregulowanie zegara biologicznego.
Jak znaleźć złoty środek? Tego nie wiadomo, jednak z pewnością warto go szukać, bowiem problemy ze snem i jego skutki dla wielu z nas okazują się szczególnie dotkliwe właśnie w okresie, przypadającego aktualnie, przesilenia zimowo-wiosennego.
Zdjęcie główne: Freepik
>>> Więcej zestawień, topów i raportów znajdziesz w NM Insights.
PS Bodyform ponownie łamie tabu. W kampanii #Periodsomnia pokazuje bezsenne noce miesiączkujących osób
W najnowszej kampanii #Periodsomnia marka produktów higienicznych Bodyform pokazuje bez filtra, z czym zmagają się osoby menstruujące i podkreśla, że „okres nigdy nie śpi”.
PS2 „Sen beeee(z) problemu” – IKEA podpowiada, jak stworzyć idealne warunki do odpoczynku
Sen i wypoczynek są jednymi z najważniejszych potrzeb człowieka. W dzisiejszych czasach potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety bywa tak, że zaśnięcie jest niezwykle trudne, szczególnie w środku lata, gdy noce są jasne i gorące… Z pomocą przychodzi IKEA, która w swojej kampanii proponuje proste i niedrogie rozwiązania, aby wysokiej jakości odpoczynek był dla każdego na wyciągnięcie ręki.