W długiej historii łyżwiarstwa figurowego w Polsce nie brakowało uniesień i pięknych chwil, które są kanwą roku jubileuszowego. W ramach obchodów na kanałach mediów społecznościowych Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego zainteresowani mogą zapoznać się z polską historią tej dyscypliny. Dedykowane publikacje o legendarnych zawodnikach i trenerach przeplatane są informacjami największych sukcesach, polskich klubach, młodych aspirujących łyżwiarzach oraz obiektach sportowych, dzięki którym łyżwiarstwo figurowe w Polsce mogło się rozwijać.
– W trakcie tego roku przypominamy piękne chwile i postaci, które zdefiniowały naszą dyscyplinę. Celebracja stulecia jest dla nas dodatkowym bodźcem nie tylko do stałego podnoszenia poziomu sportowego i organizacyjnego, ale też do wzbogacania programów popularyzatorskich, które podkreślają egalitarność łyżwiarstwa figurowego – komentuje Jacek Tascher, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.
Zobacz również
Już 21 listopada na lodowisku COS Torwar II w Warszawie odbędzie się Gala Stulecia. Wypełnią ją pokazy solistek, solistów, par sportowych i tanecznych, a także występy zespołu łyżwiarstwa synchronicznego i układy grupowe. Część numerów zostanie wykonanych do muzyki na żywo. Wydarzenie będzie miało atrakcyjną oprawę audiowizualną
Wśród występujących znajdą się, między innymi:
- Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev – 5. para ME 2019, 14. ZIO w Pjongczangu. Para już w lutym 2022 wystąpi na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. To bardzo doświadczony duet.
- Jekaterina Kurakowa – 7. zawodniczka MŚJ, 10. ME, przyszła olimpijka i uczestniczka popularnej rewii IIyi Averbucha. Kurakowa jest jedną najbardziej efektownych i lubianych łyżwiarek.
- Justyna Plutowska i Jeremie Flemin – trzykrotni uczestnicy ME oraz najefektywniejszej rewii na świecie – Art on Ice, ulubieńcy polskiej publiczności.
- Team Ice Fire – gdański team synchroniczny, który wywalczył 9. miejsce podczas Mistrzostw Świata Juniorów, w niezwykle widowiskowej konkurencji, jaką jest łyżwiarstwo synchroniczne.
- Dorota Siudek (Zagórska) i Mariusz Siudek – multimedaliści – najbardziej utytułowani łyżwiarze Stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.
Galę uświetnią swoją obecnością również zagraniczne sławy. Za parą taneczną Kana Muramoto i Daisuke Takahashi ciągną do Polski z Japonii duże grupy fanów, które będą podziwiać swoich ulubieńców w poprzedzających galę zawodach Warsaw Cup. Takahashi to mistrz świata w jeździe solowej, który próbuje swoich sił w konkurencji par tanecznych. Para prowadzona jest przez trenerkę mistrzów olimpijskich Marinę Zuewą.
Jak marki wspierają ochronę zdrowia psychicznego w Polsce [PRZEGLĄD]
Efektowne podnoszenia i skoki zaprezentują multimedaliści Mistrzostw Świata i Mistrzowie Olimpijscy Jewgienija Tarasowa i Władimir Morozow. Występom łyżwiarzy figurowych towarzyszyć będzie artysta musicalowy Jan Traczyk, który zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Galę Stulecia PZŁF będzie można obejrzeć w TVP Sport 24 grudnia br. o godzinie 16:55 oraz 25 grudnia br. o godzinie 22:15. Aktualne informacje na temat przebiegu obchodów Stulecia PZŁF można znaleźć na oficjalnych kanałach PZŁF w mediach społecznościowych Facebook oraz Instagram. Informacje o jubileuszu opatrywane są hashtagami: #100latPZŁF oraz #100leciePZŁF.
Mecenasem jubileuszu jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Rok jubileuszowy PZŁF został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Partnerem Gali Stulecia jest Centralny Ośrodek Sportu.