Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Powstaje BanBye.pl – „polski YouTube” bez politycznej cenzury

Powstaje BanBye.pl – „polski YouTube” bez politycznej cenzury
Marcin Rola, twórca prawicowego kanału wRealu24, jest jednym z pomysłodawców nowej platformy o nazwie BanBye.pl. Czy pomysł podzieli losy Albicli?
O autorze
2 min czytania 2021-11-30

Na platformie YouTube prawie od sześciu lat działa prawicowa telewizja internetowa wRealu24, która została założona przez byłego dziennikarza Superstacji, Polsatu i tygodnika „Do Rzeczy”, Marcina Rolę.

Kanał cieszy się sporą popularnością (527 tys. subskrybentów), ale jest jedna rzecz, która nie pozwala się mu rozwijać w taki sposób, jaki chcieliby jego twórcy. Chodzi mianowicie o liczne blokady nakładane na profile kojarzone z prawicą i na sam kanał wRealu24, które stosuje sam YouTube – powodem banów jest według popularnej platformy szerzenie mowy nienawiści i naruszanie standardów platformy. Przykład takich działań? W 2019 r. Marsz Równości w Białymstoku został przez dziennikarzy stacji nazwany „sfingowanym wydarzeniem”, a w komentarzach pojawiły się niemoderowane przez nikogo komentarze, w którym padają słowa o holokauście społeczności LGBT. 

Jednak dziennikarze wRealu24 odbierają te blokady jako zamach na wolność słowa i cenzurę polityczną. Aby zapobiec podobnym zdarzeniom, a jednocześnie nie rezygnować z autorskich treści, które są odbiciem poglądów twórców kanału (najczęściej bardzo kontrowersyjne, dotyczące muzułmanów, feministek, osób LGBT+ czy pandemii COVID-19), Marcin Rola zdecydował się na stworzenie własnej platformy, na której będzie miał pełną dowolność w publikowanych przez siebie materiałach.

– Naszą misją jest patriotyzm, ochrona religii katolickiej oraz rodziny. Stąd pomysł zrzeszenia wszystkich twórców prawicowych, którzy są nagminnie uciszani przez lewicowy YouTube – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Rola, twórca prawicowego kanału wRealu24 i jeden z pomysłodawców BanBye.pl, nowej platformy medialnej.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Podgląd prototypu polskiego odpowiednika YouTuba pojawił się niedawno na profilach Dariusza Mateckiego (przewodniczącego Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim i prezes Fundacji o nazwie Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu). Jak widzimy struktura serwisu jest zbliżona do pierwowzoru – w centrum mamy główne okno z wideo, a po lewej stronie pasek z sekcjami m.in. Główna, Subskrypcje, Polecane, Najnowsze.

Serwis jest już podobno testowany przez pierwszych użytkowników, którzy mogą na nim obejrzeć filmy sygnowane twarzami polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, a tytuły zdradzają, że możemy się spodziewać treści o charakterze politycznym, antysemickim i antyszczepionkowym (pojawiają się hasła typu: „kto zdradza Polskę”, „Niedzielski będzie siedzieć”, „żydowski rozbiór Polski”, „nielegalne maseczki” i „Polexit”).

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

fot. dariuszmatecki Na Tiktoku

Czy portal BanBay zyska większą popularność niż Albicla, która ostatecznie okazała się porażką w świecie social mediów? Z uwagi na to, że w Polsce rośnie zainteresowanie prawicowymi treściami, jest duża szansa, że portal znajdzie swoje wierne grono odbiorców. Jak duże ono będzie, przekonamy się wkrótce (planowo pierwsza połowa grudnia), gdy serwis ruszy pełną parą. 

PS

Czy Albicla mogła być konkurencją dla tak wielkiej korporacji, jaką stał się na przestrzeni lat Facebook? Czym Albicla miała się wyróżniać od innych tego typu portali o światowych zasięgach?