Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Jakie są najważniejsze aspekty polityki korzystania z narzędzi Gen AI przez agencje i marki? W jaki sposób agencje mogą zapewnić etyczne wykorzystanie Gen AI w swoich kampaniach?

SPRAWDZAM

„Praca dzieci w Polsce. Jak młodzi nabywają swoje pierwsze doświadczenia zawodowe?” [RAPORT]

„Praca dzieci w Polsce. Jak młodzi nabywają swoje pierwsze doświadczenia zawodowe?” [RAPORT]
Warsaw Enterprise Institute przeprowadził badania na temat opinii Polaków o pracy nastolatków. Płynące z niego wnioski pokazują, że niemal połowa z nas podejmowała pracę zarobkową przed ukończeniem 18. roku życia.
O autorze
1 min czytania 2024-05-31

Raport pt. „Praca dzieci w Polsce. Jak młodzi nabywają swoje pierwsze doświadczenia zawodowe?” jasno mówi o tym, że aż 75% badanych rozpoczęło pracę (zwykle dorywczą) już między 15. a 16. r.ż. Co ciekawe, częściej robili to mieszkańcy małych ośrodków niż dużych miast (54% vs. 41%). Największym zainteresowaniem cieszyła się praca sezonowa, m.in. przy zbiorach warzyw i owoców (47%).

Zupełnie inne dane na ten temat przedstawiają badania Eurostatu, według których zaledwie od 4 do 5% Polaków idzie do pracy w wieku od 15 do 19 lat. Wystarczy jednak przyjrzeć się eurostatowym publikacjom nieco bliżej, aby zauważyć, że biorą one pod uwagę jedynie pracę pełnoetatową.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Szara strefa i umowa o dzieło

Młodociani Polacy pracują przede wszystkim w szarej strefie, tj. bez żadnej formalnej umowy. Taką sytuację deklaruje aż 70% badanych, którzy postanowili podjąć pracę przed 18. urodzinami. Jeżeli już pracodawca decyduje się w ich przypadku na podpisanie umowy, najczęściej mowa o umowie o dzieło, czyli tzw. śmieciówce.

Raport pt. „Praca dzieci w Polsce. Jak młodzi nabywają swoje pierwsze doświadczenia zawodowe?” pokazuje, że młodzi mężczyźni wcześniej niż kobiety podejmują pierwszą pracę zarobkową. W przypadku panów wiek inicjacji wynosi około 15 lat (46% badanych). Najwięcej młodych Polaków rozpoczyna pracę w wieku od 15 do 16 lat.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Pracujemy na przyjemności

Dlaczego młodzi Polacy decydują się na rozpoczęcie pracy tak wcześnie? Głównym powodem jest chęć zarobienia pieniędzy na własne przyjemności i możliwość spełniania zachcianek. Taki powód w badaniu podało aż 77% ankietowanych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Niestety, niemal 25% osób odpowiedziało, że do podjęcia pracy w okresie nastoletnim zmusiła ich trudna sytuacja materialna rodziny. Takiej odpowiedzi udzielały jednak głównie osoby z pokolenia obecnych czterdziestolatków.

Najogólniej mówiąc, stosunek Polaków do pracy osób niepełnoletnich jest raczej pozytywny. Według 61% badanych, aktywność zawodowa w tak młodym wieku może pomóc na kolejnych etapach życia, a dodatkowo jest to doskonałe narzędzie do edukacji finansowej i wzrostu świadomości znaczenia pieniądza.

Pełen raport przeczytasz poniżej

Zdjęcia: raport pt. „Praca dzieci w Polsce. Jak młodzi nabywają swoje pierwsze doświadczenia zawodowe?”

PS Jak marki mówią o najmłodszych? Przegląd reklam z dziecięcym motywem

Sprawdź przegląd najciekawszych kampanii z udziałem dzieci, który z okazji Dnia Dziecka przygotowała Monika Olkiewicz, content creatorka w LUCKYYOU.