Premiera książki "Święty z Centralnego" Jakuba Ćwieka, w którym świat bezdomności krzyżuje się ze zjawiskiem patoinfluencerów

W obliczu coraz bardziej widocznej problematyki bezdomności oraz rosnącego fenomenu patoinfluencerów na polskiej scenie medialnej, najnowsza książka Jakuba Ćwieka, "Święty z Centralnego", przykuwa uwagę, zderzając te dwa, na pozór odległe światy.
O autorze
2 min czytania 2023-10-19

Mroczny i pełen tajemnic Dworzec Centralny

„Święty z Centralnego” zabiera czytelnika w miejsce, które dla jednych jest po prostu początkiem lub końcem podróży, a dla innych, stałym miejscem pobytu. Autor w ten sposób zwraca uwagę czytelników na fakt, że zwykły dworzec to nie tylko punkt przesiadkowy, ale nierzadko też dom dla osób, które w swoim życiu nie miały innego wyboru. Główny bohater, Mariusz Kulewicz, pseudonim Kancer, były gangster i bokser, teraz człowiek, który poznał życie na ulicy i chce odmienić swój los zaczynając od nowa, prowadzi czytelnika przez labirynt zagadek, poszukując prawdy o zaginięciu bezdomnego. Zaginionym jest Santa, człowiek żyjący na marginesie społeczeństwa o statusie miejskiej legendy, którym zainteresowały się również osoby z patoinfluencerskiego światka. Podejmując próbę rozwiązania zagadki zniknięcia dawnego przyjaciela, Kancer przemierza korytarze dworca i odkrywa mroczne tajemnice, wpadając w wir niebezpiecznych wydarzeń.

Jakub Ćwiek ponownie wchodzi do świata dworcowej bezdomności 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jakub Ćwiek 15 lat temu po raz pierwszy sięgnął w swoich powieściach po problem bezdomności. Autor znany ze swojego autentycznego podejścia do tworzenia literatury, pisząc horror „Ciemność płonie”, na kilka miesięcy zrezygnował z wygodnego życia i stał się jednym z wielu bezdomnych, koczujących na katowickim dworcu. Jak sam twierdzi z pozycji osoby, która ma do czego wrócić, ciężko jest mówić o całkowitym poznaniu bezdomności. Niemniej jednak to doświadczenie pozwoliło mu zgłębić codzienność i wyzwania, z jakimi borykają się ludzie bez stałego miejsca zamieszkania oraz zaznajomić się z mechanizmami, które rządzą tym specyficznym środowiskiem. Teraz Jakub Ćwiek ponownie podejmuje próbę zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem bezdomności i sięgając po zgromadzone przed laty obserwacje, powraca z powieścią „Święty z Centralnego”. Dzięki temu książka ta nie jest tylko kolejnym kryminałem, ale głęboką analizą ludzkiej moralności, tragedii oraz uniwersalnych pragnień.

„Święty z Centralnego” to gangsterski kryminał, który jednocześnie jest też gorzką opowieścią o nas samych. To bolesne lustrzane odbicie społeczeństwa, które zbyt często przymyka oczy na dramat bezdomności i ignoruje ból tych, którzy są słabsi i pozostawieni na marginesie – opowiada Jakub Ćwiek.

Słuchaj podcastu NowyMarketing


NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Ludzkie dramaty w cieniu bezdomności

„Święty z Centralnego” to najnowszy kryminał Jakuba Ćwieka, który przenosi czytelników w świat, gdzie dworzec staje się nie tylko schronieniem, ale również areną codziennych zmagań w walce o przetrwanie i własne miejsce. Prezentując skomplikowaną sieć relacji, hierarchii i wartości, książka otwiera oczy na ludzkie dramaty, które rozgrywają się tuż obok nas, często niezauważone. To również opowieść o poszukiwaniu sensu, sprawiedliwości i choćby ulotnej nadziei w miejscu, gdzie standardowe normy i reguły zostają zawieszone. To również próba rozliczenia się z postępującym zjawiskiem patoinfluencerów, którzy nierzadko wykorzystując swoją pozycję i siłę pieniądza, dręczą, upokarzają i wykorzystują w swoich prywatnych celach dużo słabszych. „Święty z Centralnego” jest już dostępny w księgarniach. Wersję audio i ebook znaleźć można w aplikacji PulpUp.