Łącznie z otrzymanymi wczoraj nagrodami agencja Publicis zdobyła od 2002 roku 19 statuetek Effie.
„Jurorzy konkursu Effie doceniają nie tylko kunszt, ale przede wszystkim skuteczność komunikacji marketingowej mierzoną sukcesami rynkowymi naszych klientów. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do tego, by regularnie brać udział w kolejnych edycjach. W dorobku agencji Publicis jest już korona Effie, czyli Grand Prix i Złoto w kategorii Long Term Excellence za skuteczność formatu kreatywnego Serce i Rozum. Tegoroczne nagrody przyznane za kampanie realizowane dla dużych graczy rynkowych powiększają wartość agencji i dowodzą naszej skuteczności.” – powiedział Marek Gargała, CEO Publicis Poland.
Zobacz również
„Z czego kaktus ma polewkę” to kampania realizowana przez agencję Publicis od marca do sierpnia 2013 roku dla lodów Kaktus. Jej celem było zwiększenie sprzedaży i udziałów w rynku. Najważniejszym wyzwaniem twórców kampanii było rozszerzenie grupy docelowej. Lody Kaktus były dotychczas adresowane do dzieci w wieku 8-12 lat. Osiągnięcie celów sprzedażowych wymagało zmiany grupy docelowej w taki sposób, by objęła całą młodzież szkolną. Na potrzeby kampanii agencja Publicis stworzyła zabawny format kreatywny, który wykorzystywał grę słów nawiązujących do lodowej polewy do zdobycia zaufania wśród młodzieży.
„Inspiracją do stworzenia strategii komunikacji był samozwańczy profil na Facebooku założony przez fanów produktu. To tam dowiedzieliśmy się, że w Kaktusie najważniejsza jest polewa oraz charakterystyczne 3 kolory. Wiedząc, że młodzi ludzie doceniają marki, które mówią ich językiem i widzą rzeczywistość w ten sam sposób, musieliśmy opowiedzieć historię o Kaktusie i jego polewie tak jak oni by to zrobili. Stworzyliśmy więc bohatera marki – Kaktusa, który był uosobieniem młodzieżowego stylu. Nieoficjalny fanpage stał się podstawą do stworzenia namiastki świata młodych zwanego Republiką Kaktusa. Było to miejsce, w którym mogliśmy nawiązać z nimi dialog poprzez atrakcyjne treści i które było ich naturalną przestrzenią społeczną.” – powiedziała Katarzyna Rokosz, Account Supervisor z agencji Publicis.
Założone przy projektowaniu kampanii cele zostały zrealizowana z nawiązką. Sprzedaż wartościowa lodów Kaktus wzrosła w wyniku prowadzonych działań o 49 proc., zaś ilościowa o 45 proc. (przy założonym wzroście rzędu minimum 10 proc.), zaś udział w rynku zwiększył się w ciągu roku o 50 proc..
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Nagrodzona Brązem kampania dla leku No-Spa Max była realizowana od lutego do grudnia 2013 r. Po raz pierwszy w pięćdziesięcioletniej historii marki działania komunikacyjne były adresowane nie tylko do kobiet, ale także do mężczyzn. Ich podstawowym celem było zwiększenie udziału w rynku i wzrost sprzedaży leku. Przy tworzeniu kampanii wykorzystano istniejący format kreatywny z wizualizacjami bólu umieszczanymi na koszulkach bohaterów kreacji. Tym razem jednak w reklamach pojawili się mężczyźni, którym partnerki życiowe doradzają sposób na pozbycie się bólów brzucha.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
„Uczynienie bohaterem filmu mężczyzny, to nie tylko wyjście z propozycją marki do nowej grupy docelowej, ale również szansa na zakomunikowanie ważnych cech No-Spa: siły działania i skuteczności. Kierując komunikację do panów nie pominęliśmy jednak istotnej dla marki grupy, którą tworzą kobiety. Opowiedzieliśmy historię z perspektywy pary, podkreślając jak ważna dla mężczyzn jest rekomendacja ich partnerek.” powiedziała Diana Świątek, Account Supervisor z agencji Publicis.
Efektem kampanii był wzrost wartościowych udziałów leku w rynku do 5 proc., udziałów ilościowych do 2,8 proc. oraz wzrost sprzedaży na poziomie 15 proc. (przy tworzeniu kampanii założono, że wartości te będą wynosić odpowiednio: 1,6 proc., 1 proc. i 6 proc.).