Radio Piekary rusza z pierwszą w Polsce audycją AI. Poprowadzi ją prezenterka AI Basia

Radio Piekary rusza z pierwszą w Polsce audycją AI. Poprowadzi ją prezenterka AI Basia
W sobotę 22 lipca br. swoją premierę będzie miała pierwsza w Polsce audycja stworzona przez AI. Sztuczna inteligencja nie tylko ją wygeneruje, ale także poprowadzi. Na taki krok, eksperymentalne, zdecydowało się Radio Piekary.
O autorze
1 min czytania 2023-07-21

fot. Radio Piekary

Wybrany przez radio termin premiery nie jest przypadkowy, ponieważ 22 lipca to także Światowy Dzień Mózgu, do czego nawiąże w audycji prezenterka AI Basia. Pytania oraz muzyka (poza tzw. „wejściami”) zostały przygotowane przez redakcję, natomiast odpowiedzi przygotowano przy wykorzystaniu narzędzi AI.  

– Nie można było wybrać lepszej daty. W tej audycji AI Basia będzie rozwijała zagadnienia, które podrzucił jej zespół redakcyjny, a odpowiedzi przygotowała sztuczna inteligencja. „Wejścia” Basi będą przerywane muzyką, ale o część muzyczną zadbał już nasz trzyosobowy zespół zajmujący się tym na co dzień – komentuje Rafał Kurowski, szef Radia Piekary.

– Do tworzenia audycji wykorzystywane są możliwości, jakie dają ChatGPT, ElevenLabs oraz Midjourney – dodaje.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Prowadząca AI Basia otrzymała także swój awatar wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Awatar ma być wykorzystany w różnych formach, za pośrednictwem których Basia będzie komunikowała się ze słuchaczami w social mediach. 

Audycja AI to pomysł Radia Piekary. Na ten moment jest to eksperyment. Radio będzie testowało rozwiązanie do pierwszej soboty września. To, czy audycja się utrzyma, zależy od odbioru słuchaczy. Szef radia dodaje jednak, że jeśli komentarze będą pozytywne to AI przejmie także poranną audycję, w której na ten moment nie ma osoby prowadzącej. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Rafał Kurowski zapewnił także, że w wyniku powodzenia eksperymentu nie nastąpią zmiany kadrowe. Radio nie planuje zwolnień. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS Google pracuje nad stworzeniem osobistego asystenta AI dla dziennikarzy

Google Genesis ma być narzędziem opartym na sztucznej inteligencji, które wspomoże pracowników mediów w tworzeniu tekstów informacyjnych. Nieoficjalne informacje przekazał „The New York Times”.

PS2 AI zastąpiła pracowników. W indyjskiej firmie e-commerce zamiast personelu pracuje chatbot

W indyjskiej firmie Dukaan zwolniono prawie cały personel. Szef firmy, Suumit Shah zastąpił go chatbotem, który jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby klientów jedynie w dwie minuty. Dla porównania, pracownicy potrzebowali na to czasami blisko dwóch godzin.