Reklama Ryainara „Zaszczep się i leć” zakazana – bo promuje nieodpowiedzialne zachowanie

Reklama Ryainara „Zaszczep się i leć” zakazana – bo promuje nieodpowiedzialne zachowanie
Brytyjski organ nadzoru reklamowego orzekł, że najnowsza reklama Ryanaira pod hasłem „Zaszczep się i leć” promuje nieodpowiedzialne wzorce zachowań. W związku z tym linie lotnicze otrzymały zakaz emisji spotu.
O autorze
1 min czytania 2021-02-04

O kontrowersjach wokół nowej kampanii marki Ryanair pod hasłem „Jab&Go” (w Polsce znanej jako „Zaszczep się i leć!”) informowaliśmy na początku br. Reklama bowiem miała za zadanie zachęcić klientów linii lotniczych do szczepienia się na koronawirusa.

Do brytyjskiego organu nadzoru reklamowego ASA wpadło ponad 2 tys. skarg od osób, którym reklama Ryanaira nie przypadła do gustu. Wiele osób zarzuciło marce, że daje ona fałszywą nadzieję na to, że szczepionka sprawi, że wszystko wróci do normy – biorąc pod uwagę tempo szczepień, a także fakt, że w dalszym ciągu i tak trzeba będzie przestrzegać reżimu sanitarnego.

ASA, po rozpatrzeniu licznych wniosków, orzekł, że reklama istotnie może wprowadzać odbiorców w błąd i promuje nieodpowiedzialne zachowania. W związku z tym emisja spotu została zakazana w całej Wielkiej Brytanii.

Szef Ryanaira, Michael O’Leary, nie do końca zgodził się z decyzją ASA. Jego zdaniem kampania „Jab&Go” wpisuje się w strategię brytyjskiego rządu dotyczącą promocji szczepień wśród społeczeństwa. Mimo to powiedział, że zastosuje się do decyzji ASA i nie będzie emitować reklamy.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

PS

Qatar Airways to jedna z marek, która postanowiła podziękować służbie zdrowia za ich nieoceniony wkład w walkę z koronawirusem – popularne linie lotnicze poinformowały, że rozdadzą medykom 100 tys. bezpłatnych biletów lotniczych.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS2

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kancelaria Premiera zaprezentowała właśnie nowy spot stworzony w ramach rządowej kampanii #SzczepimySię, w którym wystąpił Cezary Pazura. W filmie aktor przekonuje, że „szczepienie to nie tylko Twoja sprawa!”.