Reklamy świata: Skandynawia

Reklamy świata: Skandynawia
Jakie kampanie podbiły serca mieszkańców krajów nordyckich? Skandynawowie cenią sobie bezpośredni sposób amerykańskiej komunikacji połączony z brytyjskim humorem.
O autorze
2 min czytania 2018-09-21

W cyklu „Reklamy świata” prezentujemy ciekawe i popularne reklamy z różnych zakątków świata. Tym razem zaglądamy do Skandynawii.

Norweg Martin Winther, creative director & partner 180heartbeats + Jung von Matt, wytypował 10 najciekawszych, jego zdaniem, reklam ze Skandynawii.

Skandynawscy twórcy reklam przez wiele lat inspiracji szukali na Zachodzie, łącząc bezpośredni sposób amerykańskiej komunikacji z brytyjskim humorem. To niezłe połączenie. Ta lekkość z nutą odwagi widoczna jest nie tylko w reklamie, ale też na innych płaszczyznach. Czy jest to związane z tamtejszym komfortem życia? Z pewnością. W końcu kraje skandynawskie są znane z prospołecznego nastawienia. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

1. Canal Digital: The Silver Hand 

Na początek reklama platformy telewizyjnej Canal Digital. Świetna historia z humorem sytuacyjnym o trochę przerysowanej konsekwencji przegapienia czegoś, o czym mówi cały kraj. Spot bez wątpienia zapada w pamięć. 

2. Klarna: The swim / The fish

Reklama szwedzkiego banku Klarna w idealny sposób przedstawia jak proste i płynne są „Smoooth Payments” w tej placówce. Nieoczekiwana prostota dopięte na ostatni guzik. I do tego ta hipnotyzująca muzyka! Mucha nie siada.

Słuchaj podcastu NowyMarketing


NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

3. Audi: Enter Sandbox 

Twórcy kampanii Audi sprytnie rozszerzyli doświadczenie poza technologię. Do całej zabawy wykorzystano piaskownicę, która symbolizuje i zabawę, i pozwala sobie wyobrazić ten atrakcyjny świat. Genialne połączenie technologii VR z bardzo trafnym insightem. 

4. Apotek Hjartat: Blowing in The Wind

Na początku 2014 roku szwedzka sieć aptek Apotek Hjärtat wprowadziła na rynek nową linię produktów do pielęgnacji włosów pod nazwą Apolosophy. Aby uchwycić uwagę publiczności i pokazać im, że produkty marki przywracają włosy do życia, agencja Åkestam Holst zainstalowała cyfrowe ekrany na platformach metra z czujnikami ultradźwiękowymi reagującymi na pociągi przybywające na stację, w związku z czym powstała reklama reaktywna dająca złudzenie kobiecych włosów wiejących na wietrze.

5. Quiksilver: Dynamite Surfing 

Reklama, która w 2007 roku otrzymała srebrną statuetkę w konkursie Cannes Lions. Wykorzystanie marketingu wirusowego miało kluczowe znaczenie dla tej kampanii. Wykorzystanie strategii „Core Seeding” pozwoliło komunikować się ze ściśle powiązaną społecznością surfingową, bo mentalność „miejskiego surfowania” jest kluczowym składnikiem dna marki Quiksilver. Film wirusowy pojawił się na 95% wszystkich witryn do surfowania na całym świecie w ciągu czterech dni od premiery. 

6. Volvo: Epic Split

Tak powinno się wykorzystywać celebrytów w reklamach. Marka Volvo zaprosiła aktora znanego z filmów akcji, Jean-Claude Van Damme’a i kazała mu wykonać swój popisowy numer, czyli słynny szpagat. Mogę to oglądać w kółko!

7. Velux: The Indoor Generation

Kto może pomóc nam, często odciętym od natury, czyli źródła życia i energii, wrócić do niej,  jeśli nie Duńczycy? Skandynawia to region kojarzony z przyrodą, świeżym powietrzem i zdrowym trybem życia. Ten film rzuca nowe światło na dobrze znane, ale jednak wyparte ze świadomości kwestie.

8. The Swedish Tourist Association: The Swedish Number

W 1766 roku Szwecja jako pierwszy kraj na świecie całkowicie zniosła cenzurę, dzięki czemu jej obywatele do dnia dzisiejszego mają nieograniczoną wolność słowa. Z okazji 250 rocznicy uchwalenia tego prawa, w Szwecji wprowadzono własny numer telefonu. Ludzie z całego świata mogli dzwonić na ten numer i rozmawiać ze Szwedami na jakikolwiek temat chcieli. W kampanii wziął udział nawet premier Szwecji Stefan Löfven. 

9. Hemnet: The House of Clicks

Big Data po szwedzku. Hemnet jest najpopularniejszym portalem nieruchomości w Szwecji, z ponad dwoma milionami odwiedzających każdego tygodnia. Portal współpracował z czołowymi architektami, aby przekształcić 200 milionów opinii internautów w plany wymarzonego domu w Szwecji, w oparciu o dane takie jak idealny rozmiar i styl.

10. Finn: Stories of Success

Finn.no to strona, która sprzedaje używane sprzęty sportowe. Chcąc zareklamować swoją markę, agencja Morgenstern stworzyła spot, który zaczyna się tak jak wiele znanych nam reklam, pokazujących drogę do zwycięstwa medalistów olimpijskich – ciężka praca, rodzicielskie wsparcie, wypadki, które ostatecznie łączą się z budowaniem mistrza. Jednak w przypadku tego spotu na końcu jest tzw. plot twist. Jaki? Przekonajcie się sami.  

 

Martin Winther
creative director & partner 180heartbeats + Jung von Matt