Zacznijmy od definicji: rewarded video to format, którego naturalnym środowiskiem są aplikacje mobilne, z dużym naciskiem na gry. Mechanizm jego działania jest bardzo prosty – za pełne obejrzenie spotu, który może trwać maksymalnie 30 sekund, użytkownik dostaje dodatkowe korzyści w aplikacji, z której korzysta. W grach mogą być to np. darmowe podpowiedzi, możliwość otrzymania „nowego życia”, dodatkowe punkty lub waluta obowiązująca w danej grze. Z kolei w aplikacjach użytecznościowych – odblokowanie niedostępnych dotąd funkcji. Są to oczywiście tylko przykłady sposobów wykorzystania tego formatu, możliwości jest znacznie więcej.
Dzięki rosnącej liczbie aplikacji i gier mobilnych, rewarded video jest obecnie najpowszechniejszym formatem reklamowym w świecie mobile – aż 82 proc. twórców gier umieszcza go w swoich aplikacjach. Co więcej – 79 proc. developerów uważa, że jest to najskuteczniejszy format reklamowy*. Mimo że liczba placementów rewarded video jest bardzo duża, to clutter reklamowy dla tego formatu wciąż jest mały – nasze doświadczenie pokazuje, że w ramach rewarded video emitowana jest obecnie głównie autopromocja innych aplikacji danego producenta, a nie spoty marek.
Zobacz również
Fakt ten stwarza wiele możliwości dla marketerów. W związku z tym, że wciąż niewiele marek wykorzystuje w pełni potencjał tego formatu to spot produktowy będzie się wyróżniał i tym samym zwróci uwagę użytkowników przyzwyczajonych do autopromocyjnych reklam. Dzięki temu brand będzie mógł niewielkim kosztem zostać zapamiętany przez klientów w bardzo pozytywnym kontekście. Dlaczego pozytywnym? Ponieważ już teraz ponad 88 proc. użytkowników woli obejrzeć reklamę wideo w aplikacji niż zapłacić za dodatkowe funkcje, a 91 proc. z nich lubi ten format bardziej niż tradycyjne reklamy, które nie oferują im żadnych nagród*. Co jeszcze wpływa na tak dużą sympatię użytkowników? Po pierwsze jest on odtwarzany intencjonalnie – gracz sam decyduje o tym, kiedy i w jakich okolicznościach obejrzy spot reklamowy i robi to w celu uzyskania konkretnych korzyści. Po drugie – nie jest to intruzywna, zaskakująca użytkownika reklama, tylko komunikat, którego odbiorca się spodziewa i wręcz liczy na jego pojawienie się. Przecież wszyscy uwielbiamy dostawać nagrody, prawda? Doskonale pokazują to nasze dane – średnio od ok. 75 do 92 proc. wszystkich odsłon są to pełne wyświetlenia reklamy.
Warto podkreślić, że w przypadku tego formatu ważne jest odpowiednie przygotowanie spotu – zawsze gorąco zachęcamy naszych klientów, by wykorzystywali jak najkrótsze formaty (6- i 15-sekundowe wideo). Dłuższe materiały są trudniejsze w odbiorze dla użytkowników, a dla wydawców stanowią większe wyzwanie pod kątem optymalizacji. Dodatkowo, jeśli w materiale opowiadana jest jakaś historia, rekomendujemy dołączenie do niego napisów, ponieważ zdecydowana większość użytkowników przegląda internet mobilny z wyłączonym dźwiękiem, a wykorzystywanie wideo bez napisów może negatywnie wpłynąć na wyniki całej kampanii.
Skoro już wspomniałam o sposobie konsumpcji tego formatu, czyli kładzeniu nacisku na pełne obejrzenia, i odpowiednim przygotowaniu spotu, trzeba również rozwinąć wątek modeli rozliczenia. Rewarded video rozliczane jest jako cost per complete view (CPCV). W ten sposób reklamodawcy zyskują pewność, że płacą za konkretny efekt – pełne, stuprocentowe zapoznanie się ze spotem promocyjnym. Z kolei dzięki zastosowaniu targetowania behawioralnego i kontekstowego komunikat w postaci wideo może dotrzeć do precyzyjnie dobranej grupy odbiorców, a wbrew pozorom użytkownikami gier mobilnych są nie tylko najmłodsi. Już około 65 proc. dorosłych Polaków gra na smartfonach, a najliczniejszą grupą wiekową są osoby od 30 do 49 roku życia (38 proc. badanych)*. Biorąc pod uwagę, że obecnie w samym Google Play dostępnych jest niemal 450 tysięcy gier* z różnych kategorii, można pokusić się również o pogłębione targetowanie kontekstowe. W praktyce oznacza to, że np. spot klienta z branży motoryzacyjnej może być wyświetlony w naturalnym dla niego kontekście, czyli grach związanych z wyścigami.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Wszystkie opisane elementy pokazują, jak duży potencjał tkwi w mobilnych graczach i w formacie reklamowym, stanowiącym odpowiedź na ich potrzeby. Nie powinno więc dziwić, że wykorzystanie w kampanii tej formy komunikacji to sytuacja win-win dla użytkowników i marketerów. Rewarded video zapewnia bowiem marce ekspozycję w pozytywnym kontekście oraz konkretny efekt w postaci obejrzenia całego spotu promocyjnego, z kolei użytkownicy cenią ten format za otrzymywane bonusy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
*Źródło: www.blog.udonis.co/mobile-marketing/mobile-games/rewarded-video-ads
*Źródło: Mobile Gaming in Poland, AdColony, Q3 2021
*Źródło: Mobile Gaming in Poland, AdColony, Q3 2021
*Źródło: www.statista.com/statistics/780229/number-of-available-gaming-apps-in-the-google-play-store-quarter/