Rosyjski oddział Google zamierza ogłosić upadłość

Rosyjski oddział Google zamierza ogłosić upadłość
Konto bankowe Google w Rosji zostało przejęte przez tamtejsze władze. Oznacza to, że firma nie może dalej prowadzić działalności na rosyjskim rynku i planuje złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.
O autorze
1 min czytania 2022-05-19

W środę wieczorem rzecznik amerykańskiego koncernu Google poinformował, że rosyjski oddział firmy składa deklarację o niewypłacalności. Tym samym zostały potwierdzone wcześniejsze nieoficjalne informacje o bankructwie firmy, które pojawiły się w związku z komunikatem opublikowanym w rosyjskim rejestrze Fedresurs. W notatce podano, że spółka zależna Google „złożyła zawiadomienie o zamiarze ogłoszenia swojej niewypłacalności (bankructwa), przewidując niezdolność do wywiązywania się ze zobowiązań pieniężnych”.

Przejęcie przez rosyjskie władze konta bankowego Google Russia uniemożliwiło funkcjonowanie naszego biura w Rosji, w tym zatrudnianie i płacenie pracownikom z Rosji, płacenie dostawcom oraz wypełnianie innych zobowiązań finansowych. Google Rosja opublikowało zawiadomienie o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości – poinformował rzecznik Google.

Obawy dotyczące bankructwa Google Russia pojawiły się już w marcu 2022 roku, kiedy koncern zwiesił sprzedaż reklam w Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę. Według nieoficjalnych informacji rosyjskie władze nałożyły na Google kary o łącznej wartości 113 mln dolarów. Powodem było niezastosowanie się do żądań o usunięcie „nielegalnych” treści czy też przywrócenia rosyjskiego kanału telewizyjnego na YouTube.

Co istotne, rosyjskie władze poinformowały, że nie zamierzają blokować serwisu YouTube należącego do koncernu Google, mimo wielokrotnie powtarzanych gróźb i kar finansowych. Decyzja ta jest zapewne podyktowana dużą popularnością platformy wśród rosyjskich użytkowników.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
Ludzie w Rosji korzystają z naszych usług, aby uzyskać dostęp do wysokiej jakości informacji, a my nadal będziemy udostępniać bezpłatne usługi takie jak wyszukiwarka, YouTube, Gmail, Mapy, Android i Play – dodał rzecznik Google.

Słuchaj podcastu NowyMarketing