Rusz Rysią zachęca AtomClick z WWF Polska

WWF Polska rozpoczyna kampanię edukacyjną w mediach społecznościowych, której celem jest informacja i edukacja na temat żyjących w Polsce rysi, zagrożonych wyginięciem. W ramach kampanii agencja AtomClick przygotowała aplikację dostępną na portalu Facebook i Nasza Klasa wspartą komunikacją on-line.
O autorze
1 min czytania 2013-10-09

W Polsce żyje zaledwie 200 rysiów. Liczba rysiów w Europie spadła gwałtownie w pierwszej połowie XX wieku. Był to rezultat niszczenia lasów, które stanowią dom tych drapieżników oraz polowań. Coraz gęstsza sieć dróg przecinających lasy i rosnąca presja ze strony człowieka powodują, że rysiom żyje się coraz trudniej.

Zdobyty przez WWF Polska grant pozwolił na stworzenie edukacyjno-logicznej gry „Rusz Rysią“ oraz quizu wykorzystującego wiedzę zdobytą podczas rozgrywki. „Rysia” to imię bohaterki tej multimedialnej gry. Zadaniem gracza jest poprowadzenie Rysi do sarny, jak najszybszą i bezpieczną trasą. Po drodze na Rysię czekają przeszkody i niebezpieczeństwa, które musi pokonać (płoty, autostrady, zastawione przez kłusowników wnyki, etc.). Przy każdej przeszkodzie pojawia się „dymek edukacyjny” informujący o tym, dlaczego dana przeszkoda jest utrudnieniem dla Rysi. Najlepsi gracze i osoby, które najszybciej odpowiedzą na pytania quizowe zostaną nagrodzone upominkami z wizerunkiem Rysi. Więcej: apps.facebook.com/rusz-rysia/

WWF chroni rysie w ramach projektu „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. WWF Polska prowadzi projekt odtworzenia populacji rysiów na Mazurach, gdzie jeszcze 25 lat temu występowały w naturze. Organizacja sprowadza dorosłe dzikie rysie z Estonii ora wypuszcza młode zwierzęta z zastosowaniem metody „born to be free”, opracowanej przez dr Krzywińskiego z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Dzięki specjalnej metodzie reintrodukcji rysie urodzone w niewoli, mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności niemal od pierwszych dni po urodzeniu. Z inicjatywy WWF Polska powstają szczegółowe plany odtwarzania korytarzy migracyjnych (pasów drzew i zarośli), które mogą połączyć obszary, na których rysie już występują. WWF Polska przeprowadził także kampanię informacyjną dla kierowców, a w miejscach potencjalnych kolizji drogowych z rysiem ustawił na Mazurach specjalne tablice ostrzegawcze dla kierowców.

Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj