Cieszyn i jego mieszkańcy mogą cieszyć się sztuką uliczną już od kilku lat. W ramach projektu w 2016 roku przy ulicy Garncarskiej obok Sądu Rejonowego powstał mural „Powrót Braci”.
W kolejnym roku na murze przy Alei Oswalda Madeckiego pojawiły się cztery prace – dzieło poświęcone Zofii Kossak oraz ikoniczne znaki Cieszyna – Rotunda, Studnia Trzech Braci i cieszyńska uliczka. Do tegorocznej edycji wydarzenia zaangażowano wybitnych twórców street artowych: Annę „COXIE” Szejdewik, Marcina Koleśnika, Marka Głowackiego oraz Roberta Bubla. Będą kontynuować pracę artystów, którzy brali udział w poprzednich edycjach i dołożą swoje kolorowe cegiełki do miejskiego muru niedaleko dworca PKP.
Zobacz również
Poza tworzeniem murali, w programie imprezy uwzględnione są spotkania z mieszkańcami, w czasie których artyści będą mogli opowiedzieć o sobie i swojej twórczości. Kuratorka tegorocznej edycji, Agula Swoboda uważa, że istnieje duże przyzwolenie na kicz w przestrzeni publicznej. MurArt! jest inicjatywą, która poza promocją sztuki, ma również za zadanie walczyć z tym trendem. Murale pozwalają przekształcić przestrzeń miejską, nadają jej unikatowy charakter, dzięki czemu jest ona bardziej atrakcyjna. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Cieszyna. Dzięki projektowi miasto jest pełne sztuki i wyróżnia się na tle Polski.
Kolorowe mury dla mieszkańców
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Działając w myśl zasady „Chronimy i upiększamy świat”, PPG, światowy lider rynku farb i lakierów, po raz kolejny został partnerem festiwalu MurArt!. W mieście od lat zlokalizowana jest jedna z największych europejskich fabryk firmy.
– Znaczna część mieszkańców miasta to nasi pracownicy, którym chcemy zapewnić najlepsze środowisko pracy. Naszym celem jest, aby we wspólnym mieście żyło nam się przyjemnie, a nie od dziś wiadomo, że barwy wpływają na nasze samopoczucie, jak i na postrzeganie otoczenia. Liczymy, że kolejne piękne dzieła plastyczne, które pojawią się na murach Cieszyna, wywołają uśmiech u przechodniów – zaznaczył Grzegorz Koźminski, menedżer ds. komunikacji PPG.
Wszyscy artyści biorący udział w projekcie MurArt! otrzymają od PPG niezbędne farby i akcesoria malarskie.
Sylwetki artystów MurArt! 2019 w Cieszynie
- Anna „COXIE” Szejdewik – absolwentka wydziału malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ilustratorka, malarka działająca w przestrzeni publicznej. Od wielu lat związana ze środowiskiem wrocławskich twórców ulicznych.
- Marcin Koleśnik – absolwent wydziału malarstwa na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W ostatnich latach aktywny na polu komiksu, ilustracji i filmu. Obecnie prowadzi klasę rysunku i storyboardu w szkole filmowej w Krakowie.
- Marek Głowacki – mieszkaniec Cieszyna, absolwent wydziału grafiki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od 2007 roku prowadzi pracownię rysunku na macierzystej uczelni. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych. W pracy twórczej zajmuje się głównie problemem wizerunku człowieka. Oprócz rysunku uprawia ilustrację, komiks oraz projektowanie graficzne.
- Robert Bubel – absolwent wydziału malarstwa na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, posługuje się środkami ekspresji malarskiej zakorzenionej w drugiej połowie XX wieku. W swoich obrazach często wykorzystuje i interpretuje fotografie.