Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Rząd chce umożliwić osobom małoletnim zakładanie działalności gospodarczej

Rząd chce umożliwić osobom małoletnim zakładanie działalności gospodarczej
Młodzi będą mogli zakładać swoje firmy i to bez zgody rodziców? Polski rząd prowadzi prace nad nowym projektem regulacji, z którego na pewno chętnie skorzystaliby np. influencerzy.
O autorze
2 min czytania 2023-05-09

Coraz więcej młodych osób zaczyna zarabiać swoje pierwsze pieniądze w internecie. Szczególnie jest to widoczne w social mediach, gdzie widzimy, jak nastoletni influencerzy nawiązują współpracę z markami, czy też zarabiają na swoich filmach publikowanych na platformie YouTube.

Do tej pory wszystkie decyzje biznesowe młodych ludzi musiały być poparte zgodą rodziców. Wkrótce jednak może się to zmienić – minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że rząd pracuje nad projektem regulacji prawnych, które mają umożliwić osobom małoletnim zakładanie działalności gospodarczej. Wniosek będzie mógł być złożony też przez osobę nieletnią, ale ostatecznie to sąd będzie rozstrzygać, czy taka zgoda będzie wydana.

– Jeżeli taki młody człowiek uzyska zgodę na prowadzenie działalności przez sąd, wówczas będzie mógł ją prowadzić bez zgody rodziców, bez każdorazowego potwierdzania każdej czynności przez rodzica. Dzisiaj zarejestrowanie działalności to jest jedno, ale w związku z tym, że osoba jest małoletnia kodeks cywilny mówi o tym, że czynności wymagają zgody i potwierdzenia rodzica – poinformował na konferencji Buda. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Minister dodał, że rząd obserwuje od 2020 r. „bardzo pozytywną aktywność młodych ludzi w zakresie prowadzonych działalności gospodarczych”. Dlatego rząd chce jak najszybciej wprowadzić nowe regulacje – firmę dla niepełnoletnich bez zgody rodziców być może będzie można założyć jeszcze w tej kadencji.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

– Chcielibyśmy, aby prace legislacyjne, które są na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM), postępowały jak najszybciej. Mamy nadzieję, że za chwilkę przyjmie to SKRM, a później Rada Ministrów i przejdziemy do prac sejmowych. W tej kadencji chcielibyśmy ten projekt uchwalić. On jest w priorytetach rządu, przyjęliśmy go jako jeden z ważniejszych projektów Ministerstwa Rozwoju i Technologii na tę obecną kadencję – podkreślił Buda.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS Influ-biznes od podszewki – dlaczego znani influencerzy potrzebują managera?

Za większością znanych nazwisk w świecie influencerów od lat stoją osoby lub agencje, która wspierają ich działania, pomagają wynegocjować lepsze kontrakty i wynagrodzenia. Jak duże grono „fanów” trzeba mieć, aby zacząć myśleć o takiej współpracy? Jakie są zalety, a jakie koszty takiego rozwiązania? 

PS 2 Para słoweńskich influencerów ukarana grzywną za wykorzystywanie dzieci do pracy

Inspekcja pracy w Słowenii nałożyła karę w wysokości 1500 euro na rodziców-influencerów, którzy zaangażowali dzieci do udziału w płatnej reklamie, mimo że nie uzyskali wymaganej zgody inspektoratu.