fot. MinisterstwoSprawiedliwości / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Ministerstwo Edukacji i Nauki
Do tej pory polskie resorty posługiwały się niezwykle różnorodną identyfikacją wizualną, niemal dowolnie stosując zestawy barw, symboli i fontów. Identyfikacyjny chaos ma niebawem ustąpić miejsca spójnej i estetycznej komunikacji wizualnej – a to za sprawą rozporządzenia, które właśnie weszło w życie.
Zobacz również
30 września w Dzienniku ustaw ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz barw Rzeczypospolitej Polskiej do celów wspólnej identyfikacji wizualnej.
Odtąd logo organów administracji państwowej bazują na prostej konstrukcji złożonej z symbolu orła białego, nazwy danej jednostki oraz biało-czerwonego paska. Jedynie Ministerstwo Obrony Narodowej może posługiwać się dotychczasowym wizerunkiem orła.
W identyfikacji wizualnej dominuje biel, czerń, granat wraz z elementami w kolorze czerwonym, a „rządowym” font stał się bezszeryfowy krój LATO regularne.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Zależnie od zastosowania, znaki mogą pojawiać się w formie uproszczonej, bez wizerunku orła lub ze skrótem nazwy organu administracji rządowej. Logo może widnieć w wersji kolorowej bądź achromatycznej.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Nowa identyfikacja wizualna dotyczy dokumentów elektronicznych, stron internetowych, social mediów, korespondencji listowej oraz materiałów informacyjno-promocyjnych. W rozporządzeniu znalazły się liczne wzory znaku podstawowego na jasnym i ciemnym tle czy też przykłady stosowania znaków na materiałach drukowanych i elektronicznych.
W mediach społecznościowych już widać efekty wprowadzonych zmian. Profile ministerstw zmieniły swoje logo oparte na jednym schemacie. Również internetowe poszczególnych resortów od początku października zyskują bardziej jednolity wygląd.
PS
Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczyna kampanię dotyczącą oszczędzania energii. Jak inne kraje edukują w tym obszarze?