fot. unsplash.com
…błędy dotyczące logo, wyjaśniając przy okazji, jak sami je projektujemy i prezentujemy.
Zobacz również
Nie ukrywamy, materiału do tego tekstu dostarczyli nam m.in. niektórzy klienci, którzy podobne wpadki już zaliczali. Ale nie obrażamy się, tylko spróbujemy porządnie to wytłumaczyć. W końcu, kiedy nasi graficy wybierają się do warsztatu samochodowego, też nie muszą wszystkiego wiedzieć ;).
Zanim zaczniemy wyliczać najpoważniejsze błędy związane z użytkowaniem logo, warto przypomnieć, że znak twojej firmy nie funkcjonuje w próżni. Posiadając samo logo, nie zbuduje się bowiem rozpoznawalnej, spójnej marki. Znak powinien być dopiero wstępem do budowania całej identyfikacji.
Brak przywidywania
Jako właściciel marki już od początku musisz wiedzieć, jak wykorzystywane będzie twoje przyszłe logo.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Czy przygotowywane jest z myślą tylko o stronie internetowej i obrandowaniu podstawowych materiałów marketingowych – a więc będzie przybierać tylko formę drukowaną lub pojawiać się na ekranie monitora – czy też będzie umieszczane na produktach. A co za tym idzie, jaka będzie skala znaku oraz która technologia do tego posłuży. Ma to szczególne znaczenie w przypadku grawerowania lub przestrzennych form logo.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Istotny jest też oczywiście dobór kolorystyki. Jeśli znak będzie grawerowany w niewielkiej skali, warto, aby nie był zbyt skomplikowany, nie składał się z bardzo cienkich linii i posiadał wersję monobarwną. W przypadku haftu (np. na uniformach pracowników) warto natomiast unikać gradientów. Znak powinien więc zawierać tylko płaskie barwy lub mieć uproszczoną kolorystycznie wersję alternatywną. Tak, czy inaczej, wszystkie te kwestie powinniśmy przemyśleć, zanim jeszcze zlecimy projekt znaku.
Dobrze przygotowane logo powinno mieć też kilka wersji kolorystycznych: podstawową, w kontrze, monochromatyczną, achromatyczną oraz spłaszczoną (jeśli, jak wspomnieliśmy wcześniej, podstawowa zawiera gradienty). Warto również, aby znak posiadał kilka wersji układu: z pionową i poziomą organizacją elementów oraz wersję skróconą, szczególnie jeśli nazwa marki jest dość długa lub gdy logo zawiera claim.
Ignorowanie księgi znaku
Księga znaku to nic innego, jak przygotowana przez grafika instrukcja obsługi logo, zbiór najważniejszych zasad, jak prawidłowo należy się z nim obchodzić. Wyjaśniona jest w nim nie tylko sama konstrukcja znaku i możliwe warianty, ale też m.in. zasady skalowania (o tym piszemy dalej), czy tzw. pole ochronne określające minimalną odległość logo od innych elementów graficznych.
Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że niektórzy jakby zupełnie o istnieniu księgi nie wiedzieli.
– Zdarza się, że właściciele marek mają już zaprojektowane logo – czasem wcale nie najgorzej – ale zupełnie ignorują to, co mają zawarte w księdze znaku. I traktują logo jako bardzo swobodną konstrukcję. To nie działa na ich korzyść. Znak powinien być stabilny, a lekkomyślne modyfikacje wpływają negatywnie na jego rozpoznawalność, spójność i estetykę – mówi Dagmara Kordulewska, grafik agencji interaktywnej Bloomnet.
Zmiana proporcji i niepoprawne skalowanie
Każdy element logo projektowany jest w określonych proporcjach, które muszą być przestrzegane. Mimo to nagminne są sytuacje, kiedy logo zmieniane jest na zasadzie „tu zwiększymy, tu zmniejszymy”. Bywa tak chociażby wtedy, kiedy właściciel marki chce dostosować logo do konkretnego nośnika, ale jednocześnie bardziej eksponując któryś z elementów znaku. Niestety, efekt bywa zwykle odwrotny – cierpi na tym rozpoznawalność marki.
Plagą jest też niepoprawne skalowanie, a przypominamy – znak zawsze skalujemy proporcjonalnie. Dlatego też wszystkie dziwne pomysły związane z rozciąganiem pionu czy poziomu nie wchodzą w grę. No chyba że chcesz, żeby Twoje logo wyglądało karykaturalnie…
Oprócz tego trzeba też pamiętać, że każdy znak ma przypisany minimalny rozmiar (liczony w milimetrach) w wersji do druku. Jeśli więc zrobimy to po swojemu, znak nie będzie dostatecznie czytelny.
Kombinowanie z paletą barw
Graficzne samobójstwo – inaczej chyba nie da się tego nazwać. Ale żonglowanie kolorami w gotowym już logo, to wciąż niestety częsty błąd w firmach. Dotyczy to zarówno barw samych elementów znaku, jak i tła, na którym ma być on prezentowany.
Tymczasem pamiętajmy, że logo ma przypisane kolory podstawowe, zarówno dla wersji wielokolorowych, jak i monokolorowych. W przypadku marek, które mają kilka linii produktu, księga znaku określa również, jakie barwy są dopuszczalne w zestawieniu z konkretnymi tłami. Są po prostu kolory, których wykorzystywać absolutnie nie wolno.
Brak wersji wektorowej
„Chcielibyśmy, żeby zrobili nam państwo baner. Jeśli chodzi o logo, można je skopiować z naszej strony…” – takie sytuacje, wynikające z niewiedzy, niestety wciąż się zdarzają.
Zapamiętajmy: każda firma powinna dysponować wersją wektorową znaku, na wypadek konieczności jego modyfikacji, czy też dopasowania do odpowiedniego nośnika. Plik wektorowy (najczęstsze formaty to: .ai, .cdr, .svg, .eps, .pdf) znacznie ułatwi pracę grafikowi, ponieważ cechuje się przede wszystkim pełną skalowalnością bez strat na jakości znaku.
Mówiąc inaczej, wykorzystując taki plik nie ma znaczenia, czy mamy przystosować logo na potrzeby małej ulotki, czy gigantycznego baneru stojącego przy autostradzie. Znak wszędzie będzie czytelny.