Samochód za PIT? Warszawa ogłosiła loterię dla mieszkańców

Samochód za PIT? Warszawa ogłosiła loterię dla mieszkańców
Jak zachęcić mieszkańców Warszawy do rozliczania się z podatku PIT w tym mieście? Stołeczny ratusz wymyślił loterię, w której nagrodą jest samochód hybrydowy. Czy taka nagroda jest dobrą zachętą?
O autorze
2 min czytania 2023-01-20

fot. Vitalij Orjabka / Unsplash

W Warszawie mieszka ponad 2 mln osób, a stołeczni urzędnicy przypominają, że tylko niecałe 1,5 mln rozlicza w tym mieście swój PIT. To oznacza, że wpływy do budżetu są mniejsze niż się zakłada i można sfinansować mniej inwestycji, które są potrzebne stolicy.

– Każdego roku zachęcamy mieszkańców i mieszkanki, by rozliczać PIT w stolicy. W ten sposób każdy może pomóc rozwijać się stolicy, w której na co dzień mieszka – mówi Jakub Leduchowski z warszawskiego ratusza.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Władze miasta chcą teraz jeszcze aktywniej zachęcać do przekazywania części swojego podatku na rozwój infrastruktury i usług w mieście, w którym żyją i pracują. Pomysłem jest… zorganizowanie loterii, w której do wygrania będzie nagroda rzeczowa. 

– Mamy do czynienia z sytuacją, że z roku na rok władza centralna wielkimi nożycami obcina kolejne kawałki budżetu w Warszawie. Cała nadzieja w tych, którzy tu mieszkają i identyfikują się z naszym miastem. Mamy nadzieje, że pozostawią ten swój udział w PIT w naszym mieście. Zorganizowanie takiej loterii na pewno jest argumentem, który do wielu z nich może przemówić – mówi burmistrz dzielnicy Wola, Krzysztof Strzałkowski.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Nagroda w kontrze do ekologii

Główna nagroda jest najbardziej kontrowersyjnym elementem całego pomysłu – chodzi mianowicie oi samochód hybrydowy. Poza tym można też wylosować rowery elektryczne czy smartwatche.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Skąd te kontrowersje? Wiele osób podkreśla, że Warszawa należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, gdzie dodatkowo wskaźnik motoryzacji rośnie tu z roku na rok. Niepokoi fakt, że miasto tylko temu przyklaskuje i rozdaje kolejne samochody.

Według najnowszych danych liczba samochodów na tysiąc mieszkańców przekracza 750 i nic nie wskazuje na to, żeby ta liczba miała zmaleć w najbliższym czasie. Nowa loteria z pewnością nie jest formą dawania dobrego przykładu – nawet jeśli chodzi o samochód hybrydowy. 

Dla chętnych jednak podpowiadamy, że aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy wskazać w deklaracji podatkowej PIT za 2022 rok jako miejsce zamieszkania miasto stołeczne Warszawa i najpóźniej do 31 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie placpitwwarszawie.pl. By to zrobić, nie trzeba być zameldowanym w Warszawie Za miniony rok z fiskusem trzeba rozliczyć się najpóźniej do 2 maja 2023 r.

PS W Warszawie uruchomiono Dojazdator

Warszawski Transport Publiczny zachęca do korzystania z Dojazdolatora – kalkulatora dojazdowego online, który obliczy koszty związane z dojazdem do pracy. Rozwiązanie ma pomóc w wyborze pomiędzy samochodem a transportem miejskim.

PS 2 W 2021 roku Warszawa wydała 20 tys. zł na promocję komunikacji miejskiej

Stolica zapłaciła za reklamę czterem influencerom, którzy przygotowali po jednym poście zachwalającym korzystanie z komunikacji miejskiej. Jednym z nich jest znana aktorka, która w swojej publikacji na social media bardziej skupiła się na… podkreślaniu zalet podróżowania samochodem.