SCOBY – organiczna alternatywa dla plastikowych opakowań

SCOBY – organiczna alternatywa dla plastikowych opakowań
Polska projektanta Róża Rutkowska stworzyła alternatywę dla plastikowych opakowań – tkaninę z grzyba kombucha, w którą można pakować żywność, tym samym przedłużając jej termin ważności.
O autorze
1 min czytania 2018-10-26

24 października 2018 roku Parlament Europejski przegłosował zakaz używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Nic więc dziwnego, że z dnia na dzień docierają do nas informacje o coraz to nowszych alternatywach dla plastikowych opakowań.

Jednym z takich projektów jest SCOBY, którego autorką jest absolwentka poznańskiej School OF Form Róża Rutkowska. Stworzyła ona tkaninę z grzyba kombucha, której wyhodowanie trwa około dwa tygodnie – powstaje w wyniku fermentacji cukrów z wyciągu z odpadów rolniczych. Co więcej, Materiał spełnia funkcję membrany, która przedłuża trwałość produktu i może być zjedzona wraz z zawartością lub służyć za kompost.

SCOBY jest hodowane przez rolnika nie tylko w celu produkcji opakowań, ale także ze względu na cenny produkt uboczny, który jest, zależnie od stężenia, naturalnym nawozem albo napojem probiotycznym.

Projekt Róży Rutkowskiej znalazł się już w finale międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów MAKE ME!. Był też prezentowany podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days 2018.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

KEVIN.MURPHY pierwszą marką kosmetyczną, która tworzy swoje opakowania w całości z plastiku odzyskanego z oceanu.

PS2

Jak wykorzystać bannery promocyjne, które zostały po zakończonych niedawno mistrzostwach świata w piłce nożnej? W Gdańsku uszyto z nich oryginalne torby promujące miasto.

PS3

W ideę zero waste doskonale wpisuje się także akcja Banków Żywności, które zachęcają do kupowania pojedynczych bananów: Kupuj samotne banany! Banki Żywności zachęcają, by ratować niechcianą żywność

PS4

W Warszawie nad Wisłą w ramach programu „Dzielnica Wisła” stanęły dwa automaty, w których można wymienić plastikowe butelki typu PET i puszki po napojach na butelkę wody Żywiec Zdrój: Odpowiedzialnie nad Wisłą: wymień odpady na butelkę wody.

PS5

Coraz więcej firm angażuje się w ochronę środowiska i decyduje na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyclingu. Największe światowe marki dążą do ograniczenia wytwarzania plastiku i poliestru poprzez szereg podejmowanych działań. O ciekawych przykładach takich działań możecie przeczytać w materiale 5 światowych marek, które rozpoczęły ekologiczną rewolucję.