Sport nową walutą? Powstał biletomat, w którym zapłacisz za pomocą przysiadów

Sport nową walutą? Powstał biletomat, w którym zapłacisz za pomocą przysiadów
Burmistrz miasta Kluż-Napoka w Rumunii znalazł skuteczny sposób na zachęcenie ludzi do uprawiania sportu. Od poniedziałku 23 sierpnia wszyscy mieszkańcy mogą odbyć darmową podróż komunikacją miejską… pod warunkiem, że wcześniej zrobią serię przysiadów.
O autorze
1 min czytania 2021-09-29

Zainstalowany na dworcu autobusowym biletomat oferuje tzw. „bilety zdrowotne”. O co chodzi? Taki bilet jest wydawany po podjęciu wysiłku fizycznego – wystarczy wykonać 20 przysiadów przed kamerą dystrybutora, aby otrzymać darmowy przejazd ważny przez 7 dni (dotyczy całej komunikacji miejskiej w Kluż-Napoka).

Celem projektu jest promowanie zachęcanie mieszkańców do aktywności fizycznej, promowanie sportu i walka z otyłością. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem – policzono, że w ciągu 4 miesięcy od momentu uruchomienia maszyny, wykonano aż milion przysiadów!. To odpowiada 55 tysiącom rozdanych biletów autobusowych. Cieszy również fakt, że w zabawie uczestniczyli zarówno młodzi, jak i starsi mieszkańcy miasta.

Warto wiedzieć, że podobny koncept powstał w Rosji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014. Wówczas zachęcanie do podjęcia aktywności fizycznej dodatkowo było powiązane z ważnym wydarzeniem sportowym.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Czy sport może nas wyleczyć? Sieć sklepów Decathlon wierzy, że sport to zdrowie, dlatego wspólnie z Medicover chce go wypisywać na receptę. W centrach medycznych Medicover dostępne są specjalne recepty, które składają się ze sportowego zalecenia, informacji o dawkowaniu (wg wytycznych WHO) oraz zachęty do skorzystania z platform treningowych.