Po uruchomieniu TikTok Shop w Stanach Zjednoczonych, w aplikacji pojawiły się pierwsze wówczas funkcje, które miały rozwinąć sprzedaż. Początkowo była to możliwość wyszukiwania produktów poprzez przesłanie jego zdjęcia. Aplikacja wyszukiwała w ten sposób takie same lub podobne produkty, które były dostępne w TikTok Shop.
TikTok idzie o krok dalej, nadal inwestując w rozwój w obszarze e-commerce. W aplikacji rozpoczęły się testy automatycznego rozpoznawania przedmiotów na filmikach, które następnie użytkownicy będą mogli kupić w TikTok Shop. Warto dodać, że chodzi o identyfikowanie produktów nie tylko u znanych twórców, ale we wszystkich postach, co oznacza, że każdy post będzie można zakupić. Dotychczas taką możliwość miała wyłącznie grupa wpływowych twórców oraz marek.
Zobacz również
– Nikogo chyba nie zaskakuje, że TikTok szuka nowych sposobów na spieniężanie swojego sukcesu. Trudno jednak oczekiwać, że wprowadzane funkcje sprawdzą się na podobnym poziomie na wszystkich rynkach. Szczególnie, że platforma zdaje się odchodzić od swojego core związanego z muzyką i rozrywką, co może szybko stać się odrzucające dla dużej części widowni. Sukces samego rozwiązania identyfikacji przedmiotów na filmach to też spore wyzwanie z punktu widzenia twórców, których TikTok deklaruje traktować jako priorytet. Czy od tej pory będą musieli skrupulatnie dobierać wszystkie elementy garderoby i scenografii, żeby przypadkowo nie stać się ambasadorem marki, z którą nie mają współpracy? Czy każdy użytkownik z przypadkowym wiralem stanie się automatycznie twarzą marki? Co jeśli nie wpisuje się w jej pozycjonowanie, wartości? Jak wpłynie to na autentyczność treści? Pytań, które pojawiają się w mojej głowie jest dużo więcej, dlatego z ciekawością, ale też nieukrywanym sceptycyzmem, przyglądam się rozwojowi tego rozwiązania – mówi Karolina Bąkowska, social content&gaming head w GoldenSubmarine.
– TikTok nie jest pierwszą platformą, która umożliwiła markom prowadzenie sklepów wewnątrz swojego ekosystemu. Podobne rozwiązania wprowadziła już Meta czy YouTube, więc osoby korzystające z social mediów są przyzwyczajone do tych „nowinek” technologicznych, które w perspektywie czasu mają stać się dla wszystkich udogodnieniem – możliwością dokonania szybkich zakupów po zobaczeniu produktu w materiałach na platformie, bez konieczności wychodzenia do zewnętrznych sklepów e-commerce. To z założenia jest wygodne rozwiązanie dla konsumentów, bo mogą tę czynność wykonać szybko. W praktyce jest to jednak przede wszystkim korzystne dla platformy, gdyż zwiększamy udział czasu spędzanego w aplikacji, czy dla marek, ponieważ będziemy mieć mniej czasu i okazji do rozmyślenia się z naszej intencji zakupowej. Rozwiązania te jeszcze nie działają tak sprawnie jak tradycyjne strony e-commerce, bo pojawiają się problemy z płatnością czy aktualizacją dostępności poszczególnych produktów, jednak platformy prężnie działają nad tym, aby wszelkie błędy i niedogodności szybko eliminować. Rozwój TikTok Shops jest tego najlepszym przykładem, bo pokazuje, że platforma chce być konkurencyjna dla pozostałych serwisów i wspierać marki w rozwoju ich biznesu. Czy użytkownikom te funkcjonalności będą przeszkadzać? Dopóki TikTok będzie zachowywał swój pierwotny, rozrywkowy charakter nie widzę zagrożeń. Oby tylko po drodze go nie zgubił jak, np. Facebook, który przemienił się w wielką tubę marketingową dla marek – dodaje Natalia Żmuda, head of social media & engagement w Feeders.
Czy TikTok Shop ma szansę na sukces w Polsce?
– TikTok Shop pojawił się w odpowiedzi na zwyczaje użytkowników, szczególnie nastolatków i młodych dorosłych, którzy zaczęli korzystać z platformy, jak z wyszukiwarki. Szkoda tracić ich potencjał, kierując ruch poza środowisko aplikacji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w praktyczny sposób to potrzebne podejście, którego brakuje w często pustych dyskusjach o nadejściu ery AI. O jego skuteczności zadecyduje już precyzyjność, np. czy będzie działać także w czasie rzeczywistym na, tak popularnych w krajach azjatyckich, transmisjach sprzedażowych na żywo? Zakupy przez platformy społecznościowe nie są jednak czymś, co do tej pory sprawdzało się na naszym rynku. Próbował już Instagram i Facebook, bez spektakularnych sukcesów. Największy potencjał widzę tu oczywiście dla marek z kategorii fashion i beauty, ale poza rozwiązaniami technologicznymi, muszą iść za tym benefity dopasowane do oczekiwań młodych konsumentów i dostępne u konkurencji jak Allegro czy Zalando, m.in. darmowa dostawa do paczkomatów czy odroczone płatności – komentuje Karolina Bąkowska.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Według prognoz TikToka, do 2024 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedaż na platformie może osiągnąć 17,5 miliarda dolarów.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS Universal Music Group rezygnuje ze współpracy z TikTokiem. Piosenki wielu artystów znikną z aplikacji
Na TikToku nie usłyszymy już piosenek artystów należących do Universal Music Group. Taką decyzję podjęła wytwórnia. Dotychczasowa umowa kończy się 31 stycznia 2024 roku.
PS2 30-minutowy klip na TikToku? Trwają testy nowego formatu [OPINIE]
Czy 30-minutowy filmik na TikToku to za dużo? Tego jeszcze nie wiemy, ale wiemy, że trwają testy długiego formatu, który być może niebawem pojawi się w aplikacji.