Możliwość generowania obrazów przez sztuczną inteligencję przyczyniło się do wzrostu fake newsów. Nie tak dawno furorę w Internecie zrobiło zdjęcie papieża ubranego w Balenciagę, a ostatnio media społecznościowe, w szczególności Twitter, obiegła grafika, na której widać eksplozję w Pentagonie.
Twitter ogłosił, że będzie walczył z tym zjawiskiem i rozpocznie testowanie funkcji „Notatki społeczności”, czyli narzędzia, w którym użytkownicy będą mogli dodawać kontekst do tweeta z dodaną grafiką. Ma to pomóc w wyjaśnianiu błędnych informacji oraz skłonić innych do pomocy w weryfikowaniu obrazów.
Zobacz również
Notatki będą mogły dodać osoby, które mają wskaźnik wpływu (przypisywany przez Twittera, w zależności od przydatności ich tweetów) wynoszący 10. Twitter dodał także, że jeśli inni użytkownicy wykorzystają ten sam obraz to przy nim również pojawią się dodane wcześniej adnotacje.
Obiecująca zmiana?
Wielu ekspertów podkreśla, że od czasów przejęcie Twittera przez Elona Muska ta zmiana wydaje się być obiecująca. Dotychczas to właśnie moderowanie treści było głównym problemem w czasach jego zarządzania.
– Decyzja firmy o rozpoczęciu testowania notatek społeczności pod kątem obrazów to mały, ale znaczący krok we właściwym kierunku. To sygnał, że Musk wie, że jego poprzednie stanowisko w sprawie moderacji jest błędne. Nigdy tak naprawdę nie uważałem Twittera za medium wizualne, ale było kilka dobrze nagłośnionych przypadków fałszywych obrazów, które stały się wirusowe i cieszę się, że firma próbuje coś zrobić – komentuje Andrew Graham, założyciel i szef strategii w Bread & Law, nowojorskiej firmie PR.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Pojawia się również wątpliwość co do tego, czy notatki faktycznie wpłyną na zwolnienie tempa rozprzestrzeniania się dezinformacji.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Mogę sobie wyobrazić, na przykład, armię trolli zweryfikowanych już użytkowników, którzy zmawiają się ze sobą, aby dodawać notatki do obrazu generowanego przez sztuczną inteligencję, który rzekomo jest uzasadniony. Mogłoby to raczej przyspieszyć dezinformację niż ją stłumić – a zagrożenie to dotyczy w równym stopniu treści tekstowych, jak i wizualnych – dodaje Graham.
PS Nowe narzędzia od Google’a będą umożliwiały rozpoznawanie obrazów generowanych przez AI
Nowe funkcje wyszukiwania mają pomóc w walce z dezinformacją. Dzięki nim możliwe będzie rozpoznanie i oznaczenie obrazów stworzonych przez sztuczną inteligencję. Narzędzia pojawią się jeszcze w tym roku.
PS 2 Rośnie konkurencja dla Twittera. Instagram pracuje nad nową aplikacją
Instagram pracuje nad aplikacją tekstową, która ma dawać możliwość tworzenia postów podobnych do tych na Twitterze. Premiera prawdopodobnie w czerwcu br.