Prezes UOKiK wszczął 10 postępowań w sprawach nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez spółki: Coca Cola HBC Polska, Delpharm Poznań, DOZ S.A. Direct sp.k., Emerlog, Mahle Behr Ostrów Wielkopolski, Padma, Przedsiębiorstwo Budowlane GRANIT, Suder & Suder, Teva Pharmaceuticals Polska oraz Track Tec Koltram.
Wystąpienia miękkie
Przed wszczęciem postępowań, Prezes UOKiK w pierwszej kolejności wystosował do tych podmiotów tzw. wystąpienia miękkie. Miały one na celu zasygnalizowanie spółkom zauważonych nieprawidłowości w obszarze praktyk płatniczych i zdyscyplinowanie jej do niezwłocznej poprawy.
Zobacz również
– Nieterminowe płatności od większych kontrahentów powodują zaburzenie płynności finansowej firm z sektora MŚP, destabilizując ich działalność operacyjną, ograniczając inwestycje i rozwój. Dlatego niedopuszczalne jest, aby duże firmy nie płaciły na czas swoim mniejszym kontrahentom. Tym bardziej, że w toku wystąpień miękkich poinformowaliśmy przedsiębiorców, że brak poprawy ich dyscypliny płatniczej może skutkować wszczęciem postępowania i w konsekwencji karą finansową – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jakie kary grożą przedsiębiorcom?
Prezes UOKiK będzie wyliczał kary pieniężne dla przedsiębiorców na podstawie znowelizowanej w 2022 roku ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w spełnianiu świadczeń pieniężnych. Pod uwagę będzie brał nie tylko wartość przeterminowanych płatności i długość opóźnień, lecz również wagę i okoliczności naruszenia, działania podjęte przez przedsiębiorcę z własnej inicjatywy w celu zaprzestania naruszenia oraz współpracę z Urzędem w toku postępowania.
źródło: mat. prasowe, opracowanie: Agata Drynko
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Zdjęcie główne: UOKiK
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS UOKiK: Ponad milion złotych kary dla Janusza Palikota i Polskich Destylarni
Nieprawdziwe informacje o pozycji rynkowej spółki, nieinformowanie o ryzykach, nieistniejący crowdfunding pożyczkowy i fikcyjny konkurs – to tylko przykłady zakwestionowanych działań kampanii pożyczkowej „Skarbiec Palikota”.
PS2 UOKiK: Zalando zmieni praktyki informowania konsumentów o ich prawach oraz rozda vouchery
Prezes UOKiK zobowiązał spółkę Zalando do właściwego informowania klientów o ich prawach podczas korzystania z platformy zakupowej. Platforma ma przyznać konsumentom po 40 zł do wykorzystania w określony sposób na zalando.pl.