Czyżby nadchodził kres tradycyjnych rozkładów jazdy, które spotykamy na przystankach komunikacyjnych? W ramach działań pilotażowych projektu SMACKER na kilku wiatach autobusowych w gdyńskich dzielnicach – Chwarznie i Wiczlinie – pojawiły się elektroniczne czytniki rozkładów jazdy, które działają w podobny sposób, jak e-booki.
Na tak zwanych ekranach e-ink wyświetlane są istotne dla pasażerów informacje w czasie rzeczywistym o rozkładach jazdy, a także tradycyjny rozkład jazdy. Czytniki pokazują także informacje o węzłach przesiadkowych znajdujących się na trasach poszczególnych linii.
Zobacz również
Co ciekawe, ekrany są zasilane za pomocą paneli fotowoltaicznych, które są zamontowane na dachach wiat przystankowych.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
W ramach pilotażu projektu SMACKER oprócz montażu e-inków, przewidziano również zakup i montaż elementów małej architektury miejskiej, tj. zieleni (roślin i krzewów), nowych ławek na przystankach i siedzeń w kształcie ryb.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
zdjęcia: Przemysław Kozłowski, UM Gdynia
PS
Citylighty z termometrem, interaktywne ekrany dotykowe i gry, urządzenia rozprzestrzeniające zapach kawy – jakie niespodzianki można przygotować dla osób czekających na przystankach komunikacji publicznej?
PS2
„Zielony” przystanek w Warszawie to nowa inicjatywa spółki AMS. Wiata pokryta roślinnością nie tylko przyczynia się do oczyszczania powietrza w mieście, ale również jest przyjazna dla ptaków, bowiem posiada specjalne oznaczenia, zabezpieczające je przed kolizjami z szybami wiaty.
PS3
Od marca 2019 roku mieszkańcy Poznania mogą sprawdzać rzeczywisty czas przyjazdu autobusu lub tramwaju, przykładając do naklejki smartfon z funkcją NFC.