Watykan wprowadza zakaz sprzedaży plastikowych artykułów jednorazowego użytku

Watykan wprowadza zakaz sprzedaży plastikowych artykułów jednorazowego użytku
Watykan jest kolejnym państwem, które chce w znacznym stopniu wyeliminować zużycie jednorazowego plastiku. Ponadto, kraj ten wprowadził nowy system gospodarowania odpadami, dzięki czemu aż 98% tzw. specjalnych odpadów podlega segregacji.
O autorze
1 min czytania 2019-07-19

Władze Watykanu postanowiły podjąć konkretne kroki w celu wyeliminowania plastiku jednorazowego użytku – już teraz produkty, takie jak kubki, talerze czy sztućce, które są wykonane z tworzyw sztucznych, podlegają zakazowi sprzedaży. 

Co więcej, najmniejsze państwo świata wprowadziło też nowy system gospodarowania odpadami – aż 98% tzw. odpadów specjalnych oraz niebezpiecznych podlega segregacji w specjalnie do tego utworzonym ekologicznym centrum. 

Natomiast jeśli chodzi o te zwykłe śmieci miejskie, to na tę chwilę 55% takich odpadów podlega segregacji. Głównym celem jest zwiększenie ich do 75%. 

Z kolei odpady mokre oraz pozostałości po wycince krzaków i gałęzi w Ogrodach Watykańskich trafiają do kompostownika i ponownie są wykorzystywane jako nawóz. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

PS

Na pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej pojawiły się pierwsze z dziesięciu recyklomatów. Mieszkańcy Warszawy w zamian za wrzucenie do maszyn pustych butelek bądź puszek, otrzymają punkty wymienne na nagrody – w tym m.in. zniżki na wydarzenia czy napoje.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS2

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

W ramach walki z plastikowymi odpadami polski rząd chce wprowadzić obowiązkową kaucję na jednorazowe opakowania i butelki w wysokości 10 gr.

PS3

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, zapłaci wysoką karę.

PS4

Od 23 czerwca br. na wyspie Bali oficjalnie obowiązuje zakaz używania plastikowych jednorazówek – dotyczy on nie tylko mieszkańców czy turystów, ale także przedsiębiorców. Podobny zakaz w maju br. wprowadziły władze włoskiego miasta Capri. 

PS5

Japonia jest jednym z największych producentów plastiku na świecie. Obecnie państwo to pracuje nad wprowadzeniem nowych przepisów, które zakazałyby dystrybucji darmowych torebek foliowych w sklepach. W ten sposób chce ono walczyć z zanieczyszczaniem mórz i oceanów.