Wprowadzenie owego przepisu poprzedził sześciomiesięczny okres przejściowy, podczas którego gubernator Bali chciał sprawdzić, czy nowy zakaz będzie miał rację bytu. Okazało się, że mieszkańcy wyspy mają dojść zalegającego na plażach plastiku, który przeważnie turyści beztrosko zostawiają.
Pod koniec 2018 roku wprowadzono więc zakaz używania reklamówek, sztućców czy słomek wykonanych z tworzyw sztucznych, natomiast właściciele okolicznych sklepów oraz restauracji dostali sześć miesięcy na stopniową eliminację plastiku w swoich firmach.
Zobacz również
Wobec tego, nie tylko konsumenci czy turyści będą karani za korzystanie z jednorazówek, ale także przedsiębiorcy.
Podobny zakaz w maju br. wprowadziły władze włoskiego miasta Capri.
Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. obowiązuje zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS2
Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.
PS3
Japonia jest jednym z największych producentów plastiku na świecie. Obecnie państwo to pracuje nad wprowadzeniem nowych przepisów, które zakazałyby dystrybucji darmowych torebek foliowych w sklepach. W ten sposób chce ono walczyć z zanieczyszczaniem mórz i oceanów.
PS4
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał rozporządzenie, w którym zakazał używania plastikowych jednorazówek w stołecznym ratuszu, urzędach dzielnicowych i wszystkich jednostkach organizacyjnych miasta.