Badanie objęło następujące tematy:
- wiedza o nauce i technologii,
- poglądy na temat wpływu nauki i technologii,
- poglądy na temat zarządzania nauką i technologią,
- stosunek do naukowców,
- zaangażowanie obywateli w naukę i technologię,
- różnorodność,
- integracja i odpowiedzialność społeczna,
- poglądy na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do badań naukowych.
Pełny raport jest dostępny na stronie.
Zobacz również
Wnioski dla Polski
Raport przeanalizowała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wnioskami podzieliła się w mediach społecznościowych. Wśród nich znajdują się informacje dotyczące Polski.
- Prawie 40% Polaków nie przyjmuje do wiadomości dowodów świadczących o tym, że ewolucja człowieka jest faktem.
- 32% uważa, że ludzie żyli z dinozaurami.
- 52% nie wierzy w antropogeniczne zmiany klimatu.
- Polacy zajmują pierwsze miejsce (ponad 50% Polaków), jeśli chodzi o przekonanie że „lasery działają poprzez skupianie fal dźwiękowych”. Jest to wzrost o 8% względem poprzedniego badania.
- 50% Polaków uważa że „wirusy są produkowane w laboratoriach rządowych, aby kontrolować naszą wolność”.
- 51% Polaków twierdzi, że antybiotyki zabijają tak samo wirusy, jak i bakterie.
- 45% Polaków uważa, że lek na raka istnieje, ale wiadomość ta jest ukrywana przez lobby farmaceutyczne.
- Polska zajmuje drugie miejsce (54%) jeśli chodzi o przekonanie, że nauka jest nam niepotrzebna w życiu codziennym albo nie ma wpływu na nasze codzienne życie.
Najważniejsze wnioski
- Wpływ nauki i technologii na społeczeństwo: 83% obywateli uważa, że ogólny wpływ nauki i technologii jest pozytywny. 67% w równym stopniu zgadza się, że nauka i technologia sprawiają, że nasze życie jest łatwiejsze, zdrowsze i wygodniejsze.

- Poglądy na temat nauki i technologii: Respondenci najczęściej podawali, że odnawialne źródła energii (87%), technologie informacyjne i komunikacyjne (79%) oraz szczepionki i zwalczanie chorób zakaźnych (77%) będą miały pozytywny wpływ na nasz styl życia w ciągu najbliższych 20 lat.

#NMInsights: Polskie podcasty o marketingu i e-commerce warte słuchania
- Zaufanie i równość w nauce: W badaniu przeanalizowano również szersze kwestie dotyczące zaufania i równości w nauce. Wyniki pokazują, że 77% respondentów zgadza się, że nauka i technologia powinny uwzględniać potrzeby wszystkich grup ludzi podczas opracowywania nowych rozwiązań i produktów, podczas gdy kolejne 72% uważa, że rząd powinien wziąć odpowiedzialność za zapewnienie, że nowe technologie przynoszą korzyści wszystkim.

Słuchaj podcastu NowyMarketing
- Udostępnianie wyników badań naukowych: Jeśli chodzi o udostępnianie wyników badań naukowych i angażowanie opinii publicznej, 80% zgadza się ze stwierdzeniem, że wyniki badań finansowanych ze środków publicznych powinny być udostępniane bezpłatnie online.

- Sztuczna inteligencja: Badanie skupiało się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) w badaniach naukowych, ujawniając mieszane poglądy obywateli w tym zakresie. 38% twierdzi, że ufa badaniom naukowym i odkryciom stworzonym przy pomocy sztucznej inteligencji, podczas gdy jedna czwarta (25%) nie ufa tego typu badaniom.

źródło: European Union