Nietypowy obiekt pojawił się w jednocześnie w dwóch, oddalonych od siebie o 600 km, europejskich miastach – Lublinie i Wilnie. Wyjątkowa instalacja ma formę betonowego okręgu i zostały w niej umieszczone cztery kamery i duży okrągły ekran. Jest to swego rodzaju „portal”, który wykorzystując pośrednictwo łącza internetowego, przekazuje obraz między lubelskim Placem Litewskim, a stacją kolejową Vilnius.
Ten wyjątkowy projekt powstał na skutek współpracy miasta Lublin, Urzędu Miasta Wilna, litewskiej Fundacji Benediktas Gylys oraz Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Celem było stworzenie poczucia „jedności” i „zjednoczonej planety”. Jednoczenie akcja miała wzbudzić w przechodniach myśl, że przyszłość dzieje się właśnie teraz – to, co było do tej pory znane z filmów sci-fi, dzieje się właśnie teraz.
Zobacz również
fot. Vilnius Tech Linkmenų fabrikas
Twórcy obiektu wyjaśniają również mechanizm działania ich obiektu – wszystko opiera się na tzw. overview effect, czyli zmianie świadomości na poziomie poznawczym. Podobnego uczucia doznają podobno astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu, kiedy w głowie rodzi się myśl o tym, że jesteśmy tylko małą częścią wielkiego świata. Lubelsko-wileńskie drzwi mają działać podobnie – odbiorcy instalacji doświadczają „radykalnej zmiany w samoświadomości i wyzwalającego poczucie wspólnoty”.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
– Ludzkość mierzy się z wieloma potencjalnie śmiercionośnymi wyzwaniami: polaryzacją społeczną, zmianami klimatycznymi i kwestiami gospodarczymi. Jeśli jednak przyjrzymy się temu bliżej, problemów nie powoduje brak genialnych naukowców, aktywistów, liderów czy wiedzy oraz technologii. Winne są plemienność, brak empatii i zawężone postrzeganie świata, który często ogranicza się dla nas jedynie do granic własnych krajów – opisuje swój projekt Benediktas Gylys, inicjator Portalu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Sam betonowy krąg zaprojektowali inżynierowie z wileńskiego Creativity and Innovation Centre „LinkMenu fabrikas” (należącego do Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego), a stworzenie konstrukcji zajęło 5 lat.
Według zapowiedzi wkrótce mają powstać nowe portale w kolejnych miastach na świecie.