Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową już od 29 lat aktywnie wspiera chore dzieci i ich rodziny. Wieloletnie obserwacje pokazują, że nadal niestety jest problem z rozpoznawaniem chorób onkologicznych u dzieci. Wynika to z wielu czynników, a u ich podstawy leży brak świadomości, że dzieci też chorują na nowotwór! Dlatego fundacja już od dwóch lat intensywnie prowadzi kampanię edukacyjną, która ma na celu zmianę podejścia do chorób nowotworowych u dzieci. We wrześniu, miesiącu świadomości chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży, akcja nabiera dodatkowego znaczenia.
Kampania społeczna „Wyprzedzamy nowotwór” to połączenie onkologii dziecięcej z sportem samochodowym. Od 2018 roku symboliczną naklejkę akcji można zobaczyć podczas każdej rundy rajdowych mistrzostw Polski. Kampanię od samego początku wspiera Polski Związek Motorowy i zawodnicy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nie inaczej było podczas Rajdu Śląska, który odbył się 11 i 12 września.
Zobacz również
W tym roku do akcji włączył się także cykl wyścigowy Miata Challenge czyli Ogólnopolski Puchar Mazdy MX-5 i RX-8. Karol Himber, współtwórca cyklu, zawsze pamięta, aby naklejki z logo akcji znalazły się na wszystkich autach biorących udział w zawodach. Tak było także podczas wrześniowych zawodów na Torze Kielce (5 września) oraz na torze Silesia Ring (20 września).
– Każdy rajd, każdy wyścig to nowe osoby, które dowiadują się o problemach z diagnostyką choroby nowotworowej u dzieci. A temat jest bardzo ważny. Pomimo, że nowotwory dziecięce zaliczane są tzw. chorób rzadkich czyli nie występują często, są drugą, po wypadkach i zatruciach, przyczyną śmierci dzieci – mówi Emilia Kotarska, członek zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Kampania ma przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również chorują na nowotwór. Fundacja prowadzi działania edukacyjne, informuje jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i kiedy należy udać się do lekarza. Natomiast lekarzom pierwszego kontaktu i pediatrom oferuje bezpłatne szkolenia online, umieszczone na Medycznej Platformie Edukacyjnej.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
– W tym roku nasza kampania nabiera dodatkowego znaczenia. Od kilku miesięcy tematykę zdrowotną dominuje koronawirus i Covid-19, a zapomnieliśmy o innych chorobach. Musimy jednak pamiętać, że nowotwory nie śpią i nie czekają na czas „po pandemii”. Jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, musimy niezwłocznie udać się do lekarza – mówi Emilia Kotarska.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci i młodzieży. Najczęściej występujące nowotwory u dzieci to: białaczka (26% wszystkich rozpoznań), guzy mózgu (19%), chłoniaki (13%), neuroblastoma (8%), nowotwory kości (7%), guz Wilmsa (6%).
Rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu leczenia. Na wczesne rozpoznanie duży wpływ ma świadomość i wiedza o objawach choroby. Rodzice, opiekunowie, lekarze rodzinni muszą być bardzo czujni, bo objawy nowotworu są niespecyficzne i często przypominają inne choroby wieku dziecięcego.
Znajomość niepokających objawów, obserwacja dziecka, samokontrola wśród młodzieży, tzw. bilanse pediatryczne – to wszystko jest ogromnie ważne i pomaga rozpoznać chorobę na wczesnym etapie.