Wsadź w gardło Putina swój głos. Tak Szwajcarzy zachęcają do głosowania za odcięciem się od rosyjskich dostaw energii

Wsadź w gardło Putina swój głos. Tak Szwajcarzy zachęcają do głosowania za odcięciem się od rosyjskich dostaw energii
Interaktywne urny pojawiły się na trzech szwajcarskich dworcach kolejowych. Każdy oddany głos „dusi" rosyjskiego przywódcę, który finansuje wojnę na Ukrainie z dostaw ropy i gazu ziemnego.
O autorze
1 min czytania 2023-06-13

Zdaniem fundacji ekologicznej myclimate, Szwajcaria jest dziś krajem uzależnionym od państw autokratycznych, które cały czas dostarczają do niej paliwa kopalniane i gaz ziemny. Jak informuje organizacja, dziś Szwajcarzy płacą za paliwa kopalne 8 miliardów funtów szwajcarskich rocznie. Pieniądze podatników płyną prosto do takich krajów jak Libia, Algieria, Nigeria, Arabia Saudyjska czy Rosja. To oznacza, że Szwajcaria w pewien sposób cały czas finansuje wojnę na Ukrainie.

Kampania uruchomiona przez szwajcarską fundację zachęca obywateli do oddania głosu na bardziej ekologiczną i zgodną z myślą demokratyczną politykę – celem jest uniezależnienie się od wymienionych wyżej krajów i zbudowanie własnych, bezpiecznych i stabilnych dostaw energii.

Szwajcarscy wyborcy mogli zagłosować na kartach znajdujących się na trzech szwajcarskich dworcach kolejowych. Zachętą do wypełnienia formularza miała być interaktywna urna do głosowania – karty głosujących nie lądowały w tradycyjnym pudle, ale były wsuwane… wprost do gardła Władimira Putina. Jego twarz wypełniała cały ekran i krzywiła się (na skutek dławienia), gdy tylko do urny trafiał kolejny głos na „TAK”.

– Przyjedź do Zurychu, Berna lub Genewy i spraw, by dochody Putina w petrodolarach wyschły – zachęcało hasło skierowane do Szwajcarów.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Szwajcaria płaci Rosji i innym autokratycznym reżimom kilka milionów franków szwajcarskich dziennie za ropę i gaz ziemny. W ten sposób de facto współfinansujemy wojnę na Ukrainie. Głosując na „TAK” dla ustawy klimatycznej, płatności dla zagranicznych despotów będą stopniowo zmniejszane, a pieniądze będą inwestowane w odnawialne źródła energii – czytamy pod filmem opublikowanym na platformie YouTube.

Akcja odbyła się na głównym w Zurychu (6 i 7 czerwca), dworcu kolejowym w Bernie (8 i 9) i dworcu kolejowym w Genewie (11 i 12 czerwca).

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS Patryk Vega stworzy film oparty na technologii deep fake. Już teraz możemy zobaczyć trailer „Putina”

Patryk Vega kręci swoją pierwszą międzynarodową produkcję. Jego nowy kontrowersyjny film będzie opowiadał historię Władimira Putina, a jego postać stworzy… technologia. Reżyser postanowił wykorzystać deep fake na naprawdę dużą skalę.